Parapiyasasi.net
S&P İngiltere’nin kredi notu görünümünü durağana çevirdi
Yazar: -22 Nisan 2023
5

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun teyit, not görünümünün ise revize edildiği açıkladı.

Açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun “AA/A-1+” olarak teyit edildiği, not görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği aktarıldı.

İngiltere iktisadının bu yıl ölçülü bir biçimde daralmasının beklendiği belirtilen açıklamada, lakin kısa vadeli aşağı taraflı ekonomik risklerin azaldığına inanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bununla birlikte orta vadeli büyümenin tarihi ortalamaların altında olacağını varsayım ediyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

İngiltere hükümetinin eylül 2022’de teklif edilen finanse edilmeyen bütçe tedbirlerinin birçoklarından vazgeçme kararının ülke için mali görünümü desteklediğine dikkat çekilen açıklamada, ayrıyeten başta doğal gaz olmak üzere güç fiyatlarındaki düşüş nedeniyle hükümetin güç dayanak programının kestirim edilenden kıymetli ölçüde daha az maliyetli olduğu aktarıldı.

Açıklamada, İngiltere iktisadının bu yıl yüzde 0,5 daralmasının, gelecek 3 yılda ise sırasıyla yüzde 1,5, yüzde 1,8 ve yüzde 1,6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Mısır’ın not görünümünde de revizyona gidildi

Ayrıca S&P, Mısır’ın kredi notu da “B/B” olarak teyit ederken, not görünümünü dış finansman riskleri nedeniyle “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, negatif görünümün Mısır makamları tarafından uygulanan siyaset tedbirlerinin döviz kurunu istikrara kavuşturmak ve ülkenin yüksek dış finansman gereksinimlerini karşılamak için Döviz girişlerini çekmek için yetersiz kalabileceği risklerinden kaynaklandığı belirtildi. Açıklamada, Mısır iktisadının bu ve gelecek 3 yılda yüzde 4’er büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Öte yandan S&P, Yunanistan’ın kredi notunu “BB+/B” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

S&P’den yapılan açıklamada, olumlu görünümün, Yunanistan’ın yapısal ıslahatları uygulama konusunda son periyottaki güçlü performansını geliştireceği istikametindeki görüşü yansıttığı ve hükümetin genel olarak sürdürülebilir olduğu düşünülen güzelleştirmelerle mali açığı kestirim ettiğinden daha süratli kapattığı aktarıldı. Açıklamada, Yunanistan iktisadının bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 2,4, 2025’te yüzde 2,9 ve 2026’da yüzde 3,1 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, İtalya’nın kredi notunu ise “BBB/A-2” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

İtalya iktisadının bu yıl yüzde 0,4, gelecek yıl yüzde 1, 2025 ve 2026’da ise yüzde 1,4’er büyümesinin beklendiği kaydedildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar