• YARIM ALTIN
  6.285,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9065
  % -0,01
 • € EURO
  31,2080
  % -0,06
 • £ POUND
  36,4006
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  4,0448
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3201
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  1269129,145
  % 4,87
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

SunExpress, 2023 yılında 12 milyondan fazla yolcu taşıyacak

SunExpress, 2023 yılında 12 milyondan fazla yolcu taşıyacak

2022 yılında yaklaşık 1,49 milyar Euro’luk gelir ile pandemi öncesi sayılarını ve karlılıkta maksadını aşan SunExpress, bu yaz için Türkiye ile Avrupa ortasında şimdiye kadarki en geniş uçuş ağı ile hizmet sunmayı planlıyor. 2023 yaz döneminde uçuş ağına toplamda 26 yeni rota ekleyerek yıl sonunda 12 milyonu aşkın yolcu taşımayı hedefliyor.

SunExpress CEO’su Max Kownatzki, “Deprem sonrası yaraların sarılmasına dayanak olmaya devam ettiğimiz şu günlerde Türkiye’nin süratlice toparlanma tarafındaki sarsılmaz gücüne olan inancımız her zamankinden daha da fazla. Bu toparlanmaya dayanak olmak ismine, Türkiye’nin turizm elçisi olarak Türkiye’yi ve Türkiye turizmini yurt dışında daha da ağır bir biçimde tanıtmaya odaklandık. Bu odağımızla iktisat ve istihdama katkıda bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Bu manada önümüzdeki devrin turizm açısından çok kıymetli olduğunu belirten Kownatzki “Yaz devri için Türkiye’ye güçlü talep devam ediyor. SunExpress olarak bu talebi karşılamak gayesiyle koltuk kapasitemizi yüzde13 arttırırken, 26 yeni rota ile uçuş ağımızı genişlettik” dedi.


Türkiye ile Avrupa ortasında şimdiye kadarki en geniş uçuş ağı

SunExpress, 2023 yaz döneminde eklenen 26 yeni rota ile tarihindeki en geniş uçuş ağına ulaşıyor. Skytrax Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En Güzel Tatil Hava Yolu” ödülünün sahibi olan SunExpress, Türkiye’den 30 ülkede 60 destinasyona ve 185’ten fazla rotaya aktarmasız uçuş sunarak Türkiye’nin lokomotif kesimlerinden turizme paha katmaya devam ediyor.

SunExpress, 2023 yaz döneminde Türk Rivierası için 15 yeni rota sunacak. Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas havalimanlarından yapılacak uçuşlarda toplamda 58 noktaya uçuş gerçekleştirecek.

16 Anadolu kentinden Avrupa’nın 18 kentine direkt tarifeli seferler sunan hava yolu, bu yaz Anadolu – Avrupa uçuş ağına da 11 yeni dış sınır rotası ekliyor.

“60 milyon turist maksadına katkıda bulunmaya devam ediyoruz”

Türkiye’yi yılın her devrinde ziyaret edilen bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirten Kownatzki, “Türkiye’nin bu yıl için 60 milyon olan turist maksadına katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğiyle Türkiye’yi yurt dışında tanıtmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmekle birlikte Türkiye’ye yönelik seyahatin yılın tamamında da teşvik edilmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

2023’te 60 yeni pilot adayını eğitim programına kabul edecek

SunExpress’in Çoklu Grup Pilot Lisans Programı’na ait bilgileri aktaran Kownatzki, “Sektördeki 30 yılı aşkın deneyimimizle Türk havacılığına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Geleceğin Türk pilotlarını yetiştirmek için 2018 yılından bu yana Çoklu Grup Pilot Lisans Programı’nı yürütüyoruz. Pandemi periyodunda 117 pilot programımızı muvaffakiyetle tamamladı. Önümüzdeki beş yıl içinde, programdan mezun olduktan sonra SunExpress bünyesinde istihdam edilecek 160 pilot yetiştireceğiz. Müracaat süreci devam eden programımıza bu yıl 60 yeni pilot adayını kabul edeceğiz” dedi.

SunExpress’in zelzele bölgesine yardımları devam ediyor

SunExpress CEO’su Max Kownatzki, “Depremin yaşandığı birinci günden bu yana hava yolu olarak ilgili kuruluşlarla yakın iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Tüm ülkeyi yasa boğan zelzele sonrasında yaptığımız yardımlara Almanya ile Türkiye ortasında kurduğumuz hava köprüsü ile devam ediyoruz” dedi.

SunExpress, arama-kurtarma ve sıhhat gruplarını sarsıntı bölgesine ulaştırmak ve vatandaşların tahliyesi gayesiyle bugüne kadar toplam 435 özel uçuş gerçekleştirdi. Düzenlediği özel uçuşlarda 7.500’den fazla arama-kurtarma ve sıhhat grubunu bölgeye taşıyan SunExpress, bu uçuşların dönüş seferlerinde de sarsıntıdan etkilenen 18 binden fazla kişinin bölgeden tahliyesini sağladı. Hava yolu, AFAD başta olmak üzere tüm resmi yetkili kuruluşlar aracılığıyla gelen 220 tonu aşkın yardım materyalini fiyatsız kargo hizmeti vererek zelzele bölgesine ulaştırdı.

Almanya ile Türkiye ortasında SunExpress öncülüğünde kurulan hava köprüsü kapsamında da, DPD, FIEGE, time:matters, CB Customs Broker GmbH ve Lufthansa Cargo iş birliğiyle yürütülen ‘Birlikte Takviye Oluyoruz’ inisiyatifi ile Almanya’da toplanan 570 tondan fazla yardım gereci sarsıntı bölgesine taşındı. Bölgeye toplam 1000 ton yardım gereci taşınması öngörülüyor.

YORUMLAR YAZ