• YARIM ALTIN
  6.279,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9289
  % 0,11
 • € EURO
  31,3134
  % 0,05
 • £ POUND
  36,4621
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3141
  % -1,88
 • BITCOIN/TL
  1272634,657
  % 4,27
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

SVB’nin iflası sonrası kriz telaşı derinleşiyor

SVB’nin iflası sonrası kriz telaşı derinleşiyor

ABD’de 2008 yılından bu yana el konulan en büyük banka olan SVB’nin çöküşünde Fed’in faiz artırımlarının da rolü olduğu için siyaset faizinin gelecek aylardaki seyri hakkındaki beklentiler de değişti.

ABD’li düzenleyici kuruluşların bankalara ek kaynak sağlamak için attıkları adımların akabinde Biden hem yatırımcılara hem de banka müşterilerine inanç telkin edici açıklamalarda bulundu. Lakin bu adımlar, bankadaki meselelerin öbür ülkelere de sıçrayacağı telaşlarını yatıştıramadı.

Asya borsalarında bankacılık payları kayıplarını artırırken, en büyük düşüşleri kaydeden ise Japonya’daki şirketler oldu. Bankacılık sistemine yönelik riskler hakkında kaygılar tüm payların gerilemesine neden oldu.

Sidney merkezli yatırım bankası Barrenjoey’de pay senedi baş stratejisti Damien Boey, “Bankalardan kaçış başladı ve bankalararası piyasalarda gerilim görülüyor. Aslında, likidite tedbirlerinin bu dinamikleri durdurması gerekirdi fakat küçük yatırımcı alınan bu tedbirlere değil, haberlere ve bankalar önünde oluşan sıralara bakıyor” dedi.

190 milyar dolar eridiler

ABD’nin en önemli bankalarının pay kıymeti dün 90 milyar dolar, son üç süreç gününde ise 190 milyar dolar eridi.

ABD’deki lokal ve küçük bankaları ise en büyük kayıpları gören taraf oldu. First Republic Bank’ın payları, yeni fonlama uygulamasının yatırımcılara garanti vermede yetersiz kalması ve kredi derecelendirme kurumu Moody’s tarafından kredi notunun düşürülmesinin akabinde %60’ın üzerinde geriledi.

Avrupa’da bankacılık kesimi payları %5.7 ekside kapanırken, Almanya’nın Commerzbank bankası %12.7 düştü ve Credit Suisse %9.6 düşüşle tarihi taban düzeye geriledi.

Biden, hükümetin attığı adımların “ABD’lilerin bankacılık sisteminin inançta olduğuna inanabilecekleri” manasına geldiğini söyledi ve SVB’nin iflasının akabinde daha katı düzenlemelerin devreye alınacağı kelamını verdi.

Biden “İhtiyacınız olduğunda mevduatlarınız orada olacak” dedi.

Altın ruhsal hududu aştı

Para piyasalarına bakıldığında göstergeler ABD ve euro bölgesi bankacılık sistemlerindeki kredi riskinin bir ölçü arttığına işaret etti.

Fed’in faiz artırımlarının suratını yavaşlatacağı istikametinde beklentilerin tesiriyle altın ruhsal 1,900 dolar düzeyini aşarken Japonya’nın bankacılık payları %6.7 gerileyerek Aralık’tan bu yana görülen en düşük düzeye indi.

Dünyanın dört bir yanında SVB’de hesabı bulunan şirketler iflasın kendi mali durumlarına olabilecek tesirlerini değerlendirmeye başlarken, Almanya Merkez Bankası meselelerin ABD hudutları ötesine yayılıp yayılmayacağını pahalandırmak üzere kriz grubunu topladı.

The Globe ve Mail’de yer alan haberlere nazaran Kanada’nın bankacılık düzenleyici kurumu bankaların likidite durumunu takip etmek üzere bankalar ile günlük denetimler yapmaya başlayacak.

Kanada hükümeti Pazar günü süreksiz olarak SVB’nin ülkedeki ünitesine el koymuş ve bankanın Kanada ünitesinin varlıklarını kalıcı biçimde denetimine geçirmek için çalışmalar yapıldığını açıklamıştı.

Haftasonu boyunca süren görüşmelerin akabinde İngiliz bankası HSBC, SVB’nin İngiltere iştirakini sembolik bir fiyat olan 1 sterline satın alacağını açıklamıştı. HSBC’nin Hong Kong’da süreç gören payları bugün %6 geriledi.

YORUMLAR YAZ