Parapiyasasi.net
‘Tahıl Koridoru’nda yenileme görüşmeleri sürat kazandı
Yazar: -09 Mart 2023
3

Milli Savunma Bakanı Akar, mühleti dolmak üzere olan “Tahıl Koridoru”nunun uzatılması için taraflarla ağır görüşmeleri sürdürüldüğün açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılmış olduğu Katar’ın başşehri Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’nda Türkiye’nin BM ile hayata geçirdiği İstanbul Tahıl Teşebbüsü’nün global besin fiyatlarını düşürerek başta en az gelişmiş ülkeler olmak üzere bütün dünyada hane halklarına katkı sağladığını belirterek, bu teşebbüsün kesintisiz formda uygulanması ve uzatılması için ağır uğraş sarf ettiklerinin altını çizdi.

“Tahıl Koridoru”ndan bugüne kadar 790 gemi ile 23,5 milyon tona yakın tahılın taşındığını belirten Akar, muahedenin müddetinin 18 Mart’ta dolacağını anımsatarak, “Tahıl teşebbüsünün tarafları olan BM, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ukrayna, teşebbüsün ikinci kez uzatılmasına yönelik olumlu görüşünü açıkladı. Rusya da emsal biçimde teşebbüsün uzatılması konusunda olumlu hal sergiliyor. Biz de tüm tarafların katkısıyla tahıl teşebbüsünün devam edeceğini temenni ediyor ve bekliyoruz. Bu istikametteki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

İlk gemi 1 Ağustos’ta Ukrayna’dan hareket etti

Türkiye’nin ağır diplomatik uğraşları sonucu geçen Temmuz ayında Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak İstanbul’da “Müşterek Uyum Merkezi” kuruldu ve tahıl eserlerinin inançlı transferi buradan takip edilmeye başlandı.

Milli Savunma Bakanı Akar’ın taraflarla yaptığı görüşmeler ve “Müşterek Uyum Merkezinin” ağır çalışmaları sonucu 120 günü kapsayan muahede kapsamında tahıl yüklü birinci gemi olan Sierra Leone bayraklı Razoni, 26 bin ton mısır yüküyle 1 Ağustos 2022’de Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan Lübnan’ın Tripoli Limanı’na yanlışsız hareket etti.

Razoni’den dört gün sonra üç gemi daha yaklaşık 60 bin ton tahıl ile Odessa ve Çernomorsk limanlarından ayrıldı. 13 Ağustos prestijiyle ayrılan gemilerin sayısı 17’ye ulaştı. Gemilerin büyük kısmı Tekirdağ, İskenderun ve İzmir üzere Türkiye’deki limanlara yanaştı.

Gıda krizi önlendi

İlk geminin ayrılmasından sonraki iki hafta içinde Ukrayna limanlarından çıkan gemi sayısı 25 olurken, taşınan tahıl ölçüsü 800 bin tonu geçti.

Dünya genelinde besin krizi yaşanmasının önüne geçmek için yapılan çalışmalar sonucunda varılan mutabakat, yalnızca Ukrayna limanlarındaki gemilerin ayrılmasını değil, tıpkı vakitte İstanbul’da denetimi yapılan gemilerin Ukrayna limanlarına giderek tahıl sevkiyatı yapmasını da kapsıyordu. Bu kapsamda, İstanbul Boğazı’ndan denetimi yapılarak Ukrayna’ya giden birinci gemi Barbados bayraklı Fulmar S oldu. Gemi, 12 bin ton mısırı Çernomorsk Limanı’ndan alarak İzmir’e ulaştırdı.

“Uzatılması için ağır efor sarfediliyor”

Kısa bir müddet evvel Katar’ın başşehri Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “En az gelişmiş ülkeleri kendi mukadderatlarına terk edemeyiz. Gecikmeden, çabucak artık harekete geçmemiz gerekiyor. Her şeyden önce, besin güvenliği büyük kıymet arz ediyor” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin BM ile hayata geçirdiği İstanbul Tahıl Teşebbüsü’nün global besin fiyatlarını düşürerek başta en az gelişmiş ülkeler olmak üzere bütün dünyada hane halklarına katkı sağladığını lisana getiren Çavuşoğlu, bu teşebbüsün kesintisiz halde uygulanması ve uzatılması için ağır uğraş sarf ettiklerinin altını çizdi.

23 milyon ton tahıl taşındı

Devam eden sevkiyat kapsamında, Ukrayna limanlarından dün prestijiyle ayrılan gemi sayısı 790’a ulaştı, sevkiyatı yapılan buğday, mısır, arpa üzere tahıl eserlerinin ölçüsü 23 milyon 400 bin tonu geçti.

Koridordan geçen tahılların yüzde 40’ı Avrupa’ya, yüzde 30’u Asya’ya, yüzde 13’ü Türkiye’ye, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 5’i Orta Doğu’ya taşındı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar