Parapiyasasi.net
Tahvil İhracında Son Durum Nedir?
Yazar: -10 Ocak 2021
10

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasından yapılan açıklama sonucuna göre, yeşil ve sürdürülebilir bir tahvil ihracı sonucunda çalışmalarını sürdüren banka, 2021’e Bank ABC, BNP Paribas, Citi, Commerzbank, ING, SMBC ve Standard Chartered Bank’ın koordinatörlüğü ile 350 milyon dolarlık ve 5 yıl vadeli sürdürülen tahvil ihracı gerçekleştirerek başladığı görülmektedir. Bankacılık faaliyetleri ile uluslararası kabul görmüş ve sürdürülebilir ilkesi gereğince yürüten ve sağladığı finansman olanakları ile BM sürdürülebilir bir kalkınma amaçları doğrultusunda somut katkı hedefi ile hareket eden Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının sürdürülebilir tahvil ihracına yatırımcılardan 6 kat talep geldiğini açıklamıştı. Toplama açılışı ile birlikte 50 bps üzerinde bir fiyat iyileşmesi ile yeni ihraç primleri ödemeden tamamlaması ise işleme yeşil ve sürdürülebilir yatırım fonları yoğun ilgi gösterdi. İhraçtan elde edilecek fonlar, TSKB’nin sürdürülebilir çerçeve kapsamında yer alan projelerin refinansmanı ile yeni sürdürülebilir bir yatırım finansmanı için kullanılması sağlanacaktır.

Tahvil İhracında Son Durum Nedir?

Tahvil ihracındaki son duruma bakmak adına son açıklamalara baktığımızda ise konuya ilişkin görüşlerin yer aldığı Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının Genel Müdürü Ece Börü, Türk finans sektörünün 2021 yılının ilk tahvil ihracını sürdürülebilir teması ile yapmasının büyük memnuniyet duyduklarını bildirmiştir. Sürdürülebilirliği erken dönemde bankacılık modeliyle entegre etmeyi başarılması ise hız kesmeden devam ettiklerini açıklayan Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının Genel Müdürü Ece Börü, şu açıklamalarıyla devam etmiştir:

“Her geçen yıl çıtamızı yükseltiyoruz. Dört yıl önce ülkemizin ve bölge coğrafyamızın ilk yeşil ve sürdürülebilir tahvilini, hemen ardından dünyanın ilk sermaye benzeri sürdürülebilir tahvilini ihraç etmenin gururunu yaşadık. İçinden geçtiğimiz salgın sürecinde iklim risklerinin ve sürdürülebilir yatırımların daha da önem kazandığına yakından şahit oluyoruz. Böyle bir dönemde 2021’e uluslararası 7 bankanın koordinatörlüğüyle yeni bir sürdürülebilir tahvil ihracıyla başlamaktan dolayı ülkemiz adına son derece mutluyuz. Küresel piyasada ihraç tutarının 6 katı talep gören ve özellikle yeşil ve sürdürülebilir fonların yoğun ilgi gösterdiği bu başarılı ihracımızdan elde edilecek gelirlerle çevresel ve sosyal kalkınmaya dönük yatırımlara ilave kaynak yaratacağız.” açıklamalarında bulunmuştur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar