• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  715474,361
  % -0,58
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

“Tarımın geleceği tarlada değil bilimde”

“Tarımın geleceği tarlada değil bilimde”

HEKTAŞ’ın, sürdürülebilir tarımın geleceğinin tartışılacağı milletlerarası ölçekte bir aktifliğe konut sahipliği yaptığı, Bursa Orhangazi’deki Ziraî İnovasyon, Eğitim ve Tecrübe Merkezi F.A.R.M.’da 16 Mayıs’ta başlayan 2’nci Memleketler arası Moleküler Bitki Muhafaza Kongresi (IMPPC2023) ayın 18’ine kadar devam edecek. 20 ülkeden 81 bilim beşerinin davetli konuşmacı olarak katıldığı dört gün sürecek aktifliğin açılışını kongrenin konut sahibi olarak OYAK Besin Tarım ve Hayvancılık Dalı Küme Lideri ve HEKTAŞ İdare Heyeti Lideri M. Levent Ortakçıer yaptı. Kongrenin açılış dersini ise 2006 yılında RNA etkileşimi üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Tıp Ödülü’nü almaya hak kazanan ABD’li biyoloji profesörü Craig Mello gerçekleştirdi.

Ortakçıer: “HEKTAŞ, tarıma öncülük ediyor”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Levent Ortakçıer, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in sürdürülebilir tarım ve besine verdiği stratejik ehemmiyetle HEKTAŞ’ın, Türkiye’nin dünyaya açılan en kıymetli tarım şirketlerinden birisi haline geldiğini vurguladı.

Ortakçıer, “Bundan yedi yıl evvel hayallerimizle yola çıktık. Türk tarımını geliştirmek ve global tarım dalına örnek olacak bir düzeye ulaştırmak için çalışıyoruz. Tarım kesiminin geleceğini ilgilendiren bu türlü kıymetli bir aktifliğe mesken sahipliği yapmaktan memnunluk ve gurur duyuyoruz. Besin, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren HEKTAŞ, sürdürülebilir tarım ve besin güvenliği mevzularında örnek çalışmalara imza attı. Bugün HEKTAŞ olarak ana ideolojimiz çiftçimize hakikat eseri gerçek uygulamayla anlatmak. Üretime teknolojiyi entegre eden yenilikçi uygulamalarımızla hem üreticinin hem tüketicinin yanında yer alıyoruz. Bitki besleme, hayvan sıhhati, tohum üzere stratejik alanlara yaptığı yatırımlarla ölçeğini genişleten HEKTAŞ küresel bir şirket olarak tarıma öncülük ediyor” dedi.

“Dünya nüfusu 10 milyara çıktığında bizi ne bekliyor”

OECD ve FAO’nun yayımladığı son Ziraî Görünüm Raporu’na nazaran, gelecek 10 yılda nüfus artışına bağlı olarak besin tüketiminin yüzde 1.4 artacağını, buna karşılık besin üretiminin yüzde 1.1 düzeylerinde olacağının öngörüldüğünü belirten Ortakçıer, “Dünya nüfusunun 2050’de 9.1 milyara ulaşması bekleniyor. Aktif önlemler alınmazsa dünyada besin üretimi ile tüketimi ortasındaki fark insanlık aleyhine büyüyecektir. Dünyada 13 milyar hektar arazi var.

Bunun 5 milyarı tarım yapılabilir nitelikte. Lakin yalnızca 1.5 milyar hektarında tarım yapılabiliyor, 3.5 milyar hektar toprakta tarım yapılamıyor. 1.5 milyar alanda yapılan tarım da günden güne azalıyor.

Nüfus 3 milyarken de 1.5 milyar hektar tarım yapılabilir arazi vardı. Ve bu alan giderek azalıyor. Projeksiyonlara nazaran önümüzdeki yıllarda ziraî üretim yapılan alanların 1.3 milyar hektara düşmesi bekleniyor.

Bu durumda dünya nüfusu 10 milyara çıktığında bizi ne bekliyor? Hepimiz buna odaklanmalıyız, bu istikamette bilimsel ve sürdürülebilir tahliller geliştirmeliyiz. Doğayı koruyabilmek için sürdürülebilir projeler kural. Toprakların vasfını korumalıyız. Biyolojik çalışmalara tartı vermeliyiz. Bu kongrenin sonuçlarını tüm paydaşlarımızla paylaşacağız” diye konuştu.

Prof. Toprak: “Dünyanın sahibi böcekler”

Kongrenin düzenleme konseyi başkanlığını üstlenen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Umut Toprak da bitki müdafaa kavramının değiştiğini, günümüzde klasik stratejilerin yerini yenilikçi, spesifik, sürdürülebilir, etraf dostu moleküler stratejilere bıraktığını kaydetti. Toprak, oturumlarda kongre teması olan ‘bitki muhafazada inovasyonlar’a uygun olarak dsRNA’dan peptit bazlı insektisitlere, mikrobiyal pestisitlerden yeni biyomoleküllere kadar inovatif bitki muhafaza alanındaki son gelişmelerin ele alınacağını kaydetti. Toprak, Moleküler Bitki Müdafaa Kongresi’ne katılan bilim insanlarının paylaşacağı bilgilerin literatür için değerli kaynak olacağının altını çizdi.

Sözlerini ünlü böcek bilimci Thomas Eisner’in bir kelamıyla tamamlayan Prof. Toprak, “Böcekler dünyayı miras almayacaklar, onlar aslında dünyanın sahibi. Moleküler bitki müdafaa ideolojisi, sürdürülebilir tarım, etraf dostu haşere, hastalık ve yabani ot denetim stratejilerine dayanır. Bu kongre de bunun için kurulmuş bir platformdur” dedi.

Terzioğlu: “Sürdürülebilir verimlilik için çalışıyoruz”

HEKTAŞ Genel Müdürü Hakkı Zafer Terzioğlu ise konuşmasında, geliştirdikleri sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Türk çiftçisini, kaynakları nasıl daha verimli kullanabilecekleri ve mahsulde verimliliklerini nasıl arttırabilecekleri konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi. Terzioğlu, “HEKTAŞ olarak tarımda sürdürülebilir verimliliği sağlayacak öncü çalışmalara imza atıyoruz. Dünyaya örnek olan tesisimizde düzenlediğimiz kongreyle geleceğin tarımına ilham verecek sonuçları kayda geçireceğiz. Yarının dünyasında sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ismine üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için çalışacağız” tabirlerini kullandı.

Prof. Mello: “Yeni gelişmeler heyecan verici”

Kongrenin açılış dersini veren Nobel ödüllü Profesör Craig Mello, son yıllarda tarımda, bilhassa bitki muhafaza alanında yeni ufuklar açacak heyecan verici değerli gelişmeler yaşandığını belirtti. “Daha verimli tarım mümkün” diyen Mello, 2’nci Memleketler arası Moleküler Bitki Müdafaa Kongresi’nin bu gelişmeleri tarım paydaşlarına tanıtmak için en kıymetli platformlardan biri olduğunu vurguladı. İştirakçilerin, aktifliğe mesken sahipliği yapan HEKTAŞ’ın, Ziraî İnovasyon, Eğitim ve Tecrübe Merkezi F.A.R.M.’ı deneyimlemesini değerli bulduğunu tabir eden Mello, merkezin tarım teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kurumlarından biri olacağına yürekten inandığını kelamlarına ekledi.

Yenilikçi tarım uygulamaları

HEKTAŞ’ın, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi iş birliğinde düzenlediği aktiflik kapsamında moleküler entomoloji, moleküler bitki patolojisi ve moleküler ot bilimi alanlarında uzman olan 81 milletlerarası bilim insanı dört gün boyunca düzenlenecek oturumlarda yenilikçi tarım uygulamaları kapsamında dünyada tarımın geleceğini tartışacak. Toplam 167 kelamlı, 53 posterli sunumun gerçekleştirileceği kongrede 40 yerli ve milletlerarası bölüm paydaşı da stant alanında kurdukları stantlarla yer alıyor.

“HEKTAŞ Tarım 5.0’a istikamet veriyor”

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Fazilet, HEKTAŞ’ın Türkiye’ye kazandırdığı Ziraî İnovasyon, Eğitim ve Tecrübe Merkezi F.A.R.M.’da memleketler arası bir aktifliğe konut sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Son yıllarda dünyada sürdürülebilir tarım ve besin güvenliğiyle ilgili farkındalığın yükseldiğine dikkat çeken Fazilet, “HEKTAŞ’ı yine konumlandırarak başladığımız çalışmalarla tarımda yenilikçi uygulamalara öncülük eden ve hayata geçiren bir şirketi ülkemize kazandırdık. Son yedi yılda geliştirdiğimiz yaklaşım ve bu doğrultudaki stratejik hamlelerimizle ‘Tarım 4.0’ dönüşümüne imza atan HEKTAŞ, bugün ulaştığı noktada ‘Tarım 5.0’a istikamet veriyor. Tarımın geleceği yalnız tarlalarda değil Ar-Ge merkezlerinde teknoloji ve bilimle belirleniyor. HEKTAŞ ile yalnızca bugünün değil geleceğin projelerini ve çiftçilerini de hazırlıyoruz. Konut sahipliğini üstlendiğimiz kongrede, alanlarında uzman bilim insanlarının bitki müdafaa stratejilerine yine istikamete vereceğine inanıyoruz. Bu kongre, bitki muhafazada inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili bir kilometre taşı olacak” diye konuştu.

YORUMLAR YAZ