Parapiyasasi.net
Tayland’da sandıktan koalisyon çıktı
Yazar: -15 Mayıs 2023
5

MFP başkanı Pita Limjaroenrat, yaptığı açıklamada, 308 temsilciden oluşan yeni koalisyon hükümetinin kurulduğunu; buna MFP ile PTP’nin liderlik edeceğini belirtti.

Limjaroenrat, PTP önderi Paetongtarn Shinawatra ile istişarelerde bulunduğunu, kendi partileri haricinde öbür küçük partiler Palang Prachachat Partisi, Thai Sang Thai Partisi ve Liberal Thai Partisinin de koalisyonda yer alacağını kaydetti.

Tayland’da bir adayın başbakan olabilmesi için 500 sandalyeli Temsilciler Meclisi ve 250 üyeli Senato’nun ortak oturumunda 376 alması gerekiyor. Partiler ortasında uyuşmazlık çıkmazsa yeni başbakanın MFP önderi Pita Limjaroenrat olması öngörülüyor.

52 milyon seçmenin bulunduğu Tayland’da iştirakin oranının yüzde 75 olduğu seçimlerin akabinde, koalisyona liderlik eden MFP’nin 115, PTP’nin ise 111 temsilcisi bulunuyor. 308 temsilciden oluşan koalisyondaki kalan koltukları ise öbür 3 parti paylaşıyor.

Tayland genel seçimleri

66 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede 52 milyon seçmen, 400 seçim bölgesinde sandığa gitmişti.

500 kişilik Temsilciler Meclisinin 400 üyesi her bir seçim bölgesinde oy çokluğu, başka 100 üye ise farklı bir oylamayla belirleniyor. Cunta tarafından atanan askerlerden oluşan 250 üyeli Senato ve 500 üyeli Temsilciler Meclisi, ortak oturumla başbakanı seçecek.

Tayland’da eski Başbakan Taksin Şinavatra, yolsuzluk ve hükümdara saygısızlıkla suçlanarak 2006’da askeri darbeyle misyonundan uzaklaştırılmıştı.

Taksin Şinavatra’nın kardeşi Yinglak Şinavatra 2011’de seçimle iktidara gelmiş lakin Yinglak’ı “ağabeyinin kuklası” olmakla suçlayarak istifasını isteyenlerin ayaklanmasının bastırılamaması üzerine, Tayland ordusu 22 Mayıs 2014’te tekrar idareye el koymuştu.

O periyot Tayland Kraliyet Ordusu Kumandanı olan Prayut, 2014-2019 yıllarında ülkeyi yöneten askeri hükümetin başbakanı olmuştu. Prayut, Mart 2019’da yapılan seçimlere cunta takviyeli Palang Pracharath (Halkın Devlet İktidarı) Partisinin adayı olarak girmiş, seçimlerin akabinde seçilmiş milletvekillerinin oluşturduğu Temsilciler Meclisi ile cunta tarafından atanan askerlerden oluşan Senatonun ortak oylamasıyla yine başbakanlık vazifesine getirilmişti.

Taksin Şinavatra’nın en küçük kızı Paetongtarn Şinavatra, Ekim 2021’de babasının destekçileri tarafından kurulan en büyük muhalefet partisi Pheu Thai’de misyon almıştı.

Pita Limjaroenrat ile birlikte başbakanlığın en büyük adaylarından olan Paetongtarn, seçilmesi halinde Şinavatra ailesinden başbakanlık misyonunu yürüten dördüncü kişi olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar