Parapiyasasi.net
TCMB kelamlı KKM ihtarını yazıya döktü
Yazar: -03 Mart 2023
7

TCMB ek menkul değer tesis oranının ve yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için tesis edilmesi gereken zarurî karşılık fiyatı üzerinden tahsil edilecek kurul meblağının belirlenmesinde kullanılan TL hissesi hesaplamasında değişiklik yaptı.

TCMB “Bankalar nezdinden yapılan incelemelerde TL nakdi kredi kullanarak yahut Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen Mevduat ve İştirak Hesaplarının Kur Artışların karşı desteklenmesine ait Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamındaki kur muhafazalı mevduat/katılma hesaplarının kullanılma suretiyle bankamız bildirileri kapsamında dönüşüm hesapları açıklığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede kelam konusu uygulamalar ve TL mevduat/katılım fonu hesabı kullanılarak açılan dönüşüm hesapları gerçek ve hükmî kişi TL hissesinin hesaplamasında dikkate alınmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Bloomberg HT geçtiğimiz günlerde TCMB’nin Hazine karşı taraflı TL Kur Muhafazalı Mevduatları vadesi geldiğinde Dövize dönüp, sonraki gün TCMB karşı taraflı dövize dayalı Kur Muhafazalı Mevduata dönüştüren bankaları kelamlı olarak uyardığını duyurmuştu. Süreçlerin günlük spot döviz talebini artırdığı, devamı halinde “bu yolla yapılan süreçlerin TL dönüşüm hissesine sayılmayacağı” belirtilmişti. Birtakım bankalar, yüzde 11,5’a inen ve maliyet avantajı yaratan TL KKM’yi düz vadeli mevduata dönüştürdüğünde ödeyeceği yüzde 30 faiz yerine yüzde 20’lerde faiz ile döviz KKM’ye yönlendirmeyi tercih ediyordu. Bankalar böylece yüzde 13’lere düşmek zorunda kalan kredi faizine karşın yüzde 22’lerde olan kaynak maliyetlerinin daha da yükselmesini engellemeye çalışıyordu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar