Parapiyasasi.net
TCMB Şubat enflasyonunda besin kümesine dikkat çekti
Yazar: -06 Mart 2023
11

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 50. aylık enflasyonun kaydedildiği Şubat ayındaki fiyat gelişmeleri içinde güç fiyatlarındaki düşüş ivmesiyle birlikte, besin fiyatlarındaki yüksek seyre dikkat çekti.

TCMB’nin değerlendirmesinde Şubat devrinde yıllık enflasyonun güçte besbelli olmak üzere tüm ana kümelerde düşüş kaydettiği vurgulandı. Güç fiyatlarında, kur ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak, son aylardaki ölçülü seyrin sürdüğünü belirten TCMB temel mal kümesinde da bu periyotta aylık artışların yavaşladığına dikkat çekti.

Hizmetlerde fiyat artışının bir evvelki aya nazaran yavaşlamakla birlikte, yemek hizmetleri, eğitim ve bakım-onarım üzere kalemler öncülüğünde nispeten yüksek seyrettiğini söz eden TCMB kirada aylık artış oranının bir evvelki aya kıyasla kıymetli ölçüde gerilediğini vurguladı.

2326373 9c1fc0c74c2416dc9ffa2659930dc77e

Tüm bunların yanında TCMB besin fiyatlarının zerzevat, kırmızı et ile süt ve süt eserleri öncülüğünde yüksek bir oranda artmaya devam ettiğin söyledi.

Şubat ayında üretici fiyatları aylık artışının güç fiyatlarındaki bariz gerilemenin katkısıyla zayıfladığını belirten TCMB bu görünüm altında çekirdek göstergelerdeki yıllık enflasyonun düştüğünü, göstergelerin mevsimsellikten arındırılmış aylık artışının da değerli ölçüde yavaşlayarak Ocak ayı öncesindeki düzeylerine gerilediğini söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar