Parapiyasasi.net
TEPAV’dan büyümeye zelzele revizyonu
Yazar: -13 Mart 2023
5

Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinin, ülke iktisadı üzerinedeki tesiri hakkında yayımlanan raporda, ekonomik büyümenin, zelzele öncesi öngörülenden 1,2 puan daha düşük gerçekleşeceği iddia edildi. Ayrıyeten raporda, bölge için 5 yıllık bir kalkınma planı öngörülürken, bu kalkınma için gerekli olan fiyat ise 150 milyar dolar olarak hesaplandı.

Raporun ayrıntıları ise şöyle:

Yapılan çalışma; zelzele kaynaklı hasar ve yıkımın 11 vilayetteki yapı stokunun yaklaşık yüzde 40’ını etkilediğini göstermektedir. Ağır hasarlı ve yıkık olduğu varsayım edilen 650 bin bağımsız ünite, zelzele bölgesinde 2022 yılında yapı kullanma müsaadesi alınan konut sayısının yaklaşık 7 katıdır. Sarsıntıda az ve orta derece hasar gördüğü kestirim edilen 1,5 milyon bağımsız ünitenin güçlendirme ve tamirat faaliyetleriyle Türkiye genelinde devam eden konut stok muhtaçlığı gözetildiğinde, zelzele kaynaklı hasarın 5 yılda telafi edilebileceği beklenmektedir.

5 yıllık kalkınma devrinin maliyeti 150 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

2023 yılında ekonomik büyümenin, zelzele öncesi öngörülen baz senaryoya nazaran 1,2 puan daha düşük gerçekleşmesi beklenmektedir. Büyüme üzerindeki riskler, zelzele bölgesinin yine inşa sürecinin suratına, uygulanacak iktisat siyasetlerine ve finansal şartlara bağlı olarak geniş bir bantta değişiklik gösterecektir.

Deprem sonrası finansal risklerin yönetilebilmesi için başta para siyaseti olmak üzere milletlerarası kabul görmüş iktisat siyasetlerinin uygulanması tavsiye edilmektedir.

Deprem bölgesinde yoksulluk ve gelir adaletsizliğinin artması beklenmektedir. Ömür standartlarının korunması için zelzeleden en çok etkilenen hanelere temel gelir (vatandaşlık geliri) dayanağı sunulması önerilmektedir.

Uzun vadeli siyaset teklifleri geniş bir perspektifle, Türkiye’nin global iklim değişikliğiyle gayret ve afetlere karşı tedbir siyasetlerini da gözeterek uygulanmalıdır. Sarsıntı sonrası kalkınma programının en verimli ve tesirli biçimde yürütülmesi için memleketler arası kuruluşlarla işbirliği yapılması tavsiye edilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar