Parapiyasasi.net
Tesla’nın geliri birinci çeyrekte yükseldi, net kârı düştü
Yazar: -20 Nisan 2023
11

Tesla, 2023’ün birinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, şirketin geliri yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 24 artarak 23,3 milyar dolara yükseldi. Tesla, 2022’nin birinci çeyreğinde 18,8 milyar dolarlık gelir elde etmiş, şirketin gelirleri son çeyrekte de 24,3 milyar dolarla rekor kırmıştı.

Elektrikli araba üreticisinin net kârı ise yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 24 azalışla 2,5 milyar dolara geriledi. Tesla’nın net kârı, geçen yılın tıpkı devrinde 3,3 milyar dolar olmuş, son çeyrekte de 3,7 milyar dolarla rekor düzeye yükselmişti.

Şirketin 2022’nin birinci çeyreğinde 1,07 dolar olan pay başına karı da bu yılın birebir periyodunda 0,73 dolara indi.

Üretim ve teslimat arttı

Tesla, 2023’ün birinci çeyreğinde global çapta 422 bin 875 aracın teslimatını gerçekleştirirken, 440 bin 808 arabanın üretimini yaptı.

Şirketin araç üretimi bu devirde yıllık bazda yüzde 44, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 36 artış gösterdi.

Maliyetlerin düşmesi bekleniyor

Tesla’dan yapılan açıklamada, mevcut makroekonomik ortamda bu yılın şirket için bir fırsat olarak görüldüğüne işaret edilerek, birçok araba üreticisi elektrikli araç programlarının zorluklarıyla uğraşırken, Tesla’nın “maliyet lideri” pozisyonunu güçlendirmeyi amaçladığı kaydedildi.

Şirketin artan üretime, araç yazılımlarına ve büyüme yatırımlarına odaklandığı vurgulanan açıklamada, eser fiyatlarının bir dizi faktöre bağlı olarak üst yahut aşağı hakikat gelişmeye devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, birinci çeyrekte bölgeler genelinde birçok araç modelinde fiyat indirimleri uygulanmasına karşın, operasyon marjlarında yönetilebilir bir düşüş yaşandığına değinilerek, şirketin, üretim verimliliği ve daha düşük lojistik masraflarıyla araba maliyetinin daima düşmesini beklediği bildirildi.

Tesla’nın, yeni kuşak araç platformu Cybertruck, otonom ve öteki yapay zeka özellikli eserler dahil olmak üzere eser yol haritasını uygulamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bilanço ve net gelirin, gelecekteki büyüme doğrultusunda bu sermaye harcamalarını yapmayı sürdürmelerini sağladığı söz edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar