Parapiyasasi.net
Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı
Yazar: -19 Mayıs 2023
4

Arnavutluk’taki Dıraç Temyiz Mahkemesinin iade kararının akabinde 20 Nisan Perşembe günü ülkeye getirilen Özer’in, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’ndeki süreçleri tamamlandı.

Özer, buradaki süreçlerinin akabinde Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

Emniyetteki süreçleri sırasında dolandırıcı olmadığını savunan ve susma hakkını kullanan Özer’in mahkemede tabir vereceği öğrenildi.

Özer’in kendisinde para olmadığını ve elindekileri de sahiplerine dağıttığını söylediği belirtildi.

Faruk Fatih Özer ile birlikte getirilen dizüstü bilgisayar, 9 telefon, sim kart, flash bellek ile not defteri üzerindeki incelemeler sürüyor.

Adliyede savcılığa çıkarılan Özer, “örgüt kurmak ve yönetmek”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “mal varlığı kıymetlerinin aklanması” kabahatlerinden tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Özer çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmedi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sözü alınan Faruk Fatih Özer, 2014 yılında Gebze’de bir yazılım şirketi kurduğunu, bu şirketin faaliyet alanının taşınabilir ve web yazılımlarını geliştirmek üzerine olduğunu anlattı.

Özer, şirketinin faaliyetlerinin devam ettiği müddette kripto paralara karşı bir ilgisinin oluştuğunu, küresel kripto para borsalarında şahsi hesabıyla kripto para alıp satmaya başladığını belirttiği sözüne şöyle devam etti:

“Bu sırada Türkiye’deki kripto para borsalarına yenilik katabileceğimi düşündüm. Koineks isimli kripto para borsasını 2017 yılında İstanbul Şişli’de bir ofis kiralayarak kurdum. Birebir vakitte Gebze’deki yazılım şirketindeki faaliyetlerim de devam ediyordu. Koineks isimli firmayı kurduktan sonra işe alıma başladım ve 5 kişilik bir çalışan takımı ile kripto para faaliyetlerimi sürdürdüm. Bitcoin ve Etheryum, Litecoin, Dogecoin ve Ripple isimli coinler olmak üzere 5 coinin alım satım işlerine aracılık ettim. 2020’de küresel pazarda hizmet verebilmek için kripto borsamızın ismini Thodex olarak değiştirdim ve faaliyetlerime Göztepe ilçesinde ofis kiralayarak devam ettim.”

Şirket süreç hacminin vakitle artmaya başladığını ve bu nedenle takımını genişlettiğini anlatan Özer, “Şirkete yazılımcı, toplumsal medya uzmanı, müşteri dayanak elemanı, insan kaynakları elemanı üzere faaliyet gösteren şahısları aldım. Kurmuş olduğum Thodex firması süreç hacmi olarak Türkiye’nin birinci 3 kripto para borsasında yer almıştı. Faaliyetlerine kurumsal bir firma olarak devam etmekteydi.” dedi.

Üzerine atılı “dolandırıcılık”, “örgüt kurmak ve yönetmek” ve “mal varlığı pahalarını aklamak” cürümlerini kabul etmeyen Özer, “Kimseyi dolandırmadım. Mal varlığı kıymetlerini aklamadım.” sözlerini kullandı.

Özer, şirket faaliyetlerine devam ederken neden yurt dışına çıktığıyla ilgili bahisleri 12 Haziran’daki duruşmada anlatacağını söyledi.

Şimdiye kadar evrakta mağdur sıfatı bulunan ve MASAK tarafından ziyanları tespit edilen bireylere avukatları aracılığıyla ulaşıp bu bireylerin ziyanlarını karşıladığını öne süren Özer, “Devam eden süreçte de mağdurların ziyanlarını karşılama niyetindeyim.” halinde konuştu.

Yakalanma ve iade süreci

Kırmızı bültenle aranan Özer 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta yakalanmıştı.

Arnavutluk’taki Elbasan Asliye Mahkemesinin 2 Eylül 2022’de Özer’in tutukluluğunun devamına yönelik verdiği karar, 14 Eylül 2022’de Özer’in avukatlarınca temyize götürülmüştü.

Dıraç Temyiz Mahkemesi, 20 Eylül’de Özer’in tutukluluğuna yönelik kararı onamıştı.

Elbasan Asliye Mahkemesi, 17 Kasım 2022’deki duruşmada, Elbasan Savcılığının “Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine müsaade verilmesi” tarafındaki talebinin kabul edildiğini bildirmiş, Özer ise 7 Aralık 2022’de bu kararı temyize götürmüştü.

Bu karara ait Dıraç Temyiz Mahkemesinde 30 Aralık 2022’de yapılan duruşmada, Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine ait karar onanmıştı.

Söz konusu karar üzerine Özer 20 Nisan Perşembe günü uçakla İstanbul’a getirilmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar