Parapiyasasi.net
TikTok CEO’sundan ABD açıklaması
Yazar: -17 Mart 2023
4

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Joe Biden idaresinin, ByteDance’in, uygulamanın ABD sürümündeki payını satmaması halinde TikTok’u ABD’de yasaklayacağı istikametindeki tartışmalara dair bu türlü bir yolla tahlil sağlamayacağına işaret etti.

The Wall Street Journal’a konuşan Chew’in yorumları, İngiltere ve Yeni Zelanda’nın güvenlik kaygıları nedeniyle kamuya ilişkin telefon ve öbür elektronik aygıtlarda TikTok kullanımının yasaklama kararına denk geldi.

Endişelere dair tahlil odaklı olduklarına değinen Chew, TikTok’un ana şirketi ByteDance’ı uygulamayı satmaya zorlamanın ABD ve öteki ülkelerin ulusal güvenlik kaygılarını gidermeyeceğini savundu.

Ancak Chew, ByteDance’in kurucularının payların satışa açık olup olmadığını söylemeyi reddetti.

TikTok, güvenlik ve mahremiyet dertleri nedeniyle gündemde

TikTok, güvenlik ve mahremiyet tasaları nedeniyle Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişilebileceği tasasıyla önemli kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komitesi, 23 Şubat’ta güvenlik tasaları nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirmişti.

AB kurumlarından Avrupa Parlamentosu da AB Kurulu ve Kurulunun akabinde çalışanlarına güvenlik tasaları gerekçesiyle Çinli toplumsal medya platformu TikTok’u yasaklamıştı.

Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik önlemleri kapsamında çalışanlarının resmi hizmette kullanılan aygıtlarda Çinli toplumsal medya platformu TikTok’u kullanmasına yasak getirmişti.

TikTok yasağı genişliyor

ABD’de de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi aygıtlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti.

Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas da dahil birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan misal yasalar çıkarılmıştı.

Son olarak İngiltere ve Yeni Zelanda da yasak kararları aldı.

İngiltere’de güvenlik tasaları nedeniyle bakanlar ve devlet memurlarının kullandığı telefon ve öbür elektronik aygıtlarda, Çinli toplumsal medya platformu TikTok’a yasak getirildi.

Yeni Zelanda’da ise milletvekilleri ve parlamentodaki başka çalışanlarına güvenlik telaşları nedeniyle kamuya ilişkin telefonlarda, TikTok uygulamasının kullanılmasına yasak getirecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar