Parapiyasasi.net
TİM/Gültepe: Sarsıntı bölgesinde 1 maaş da devlet vermeli
Yazar: -06 Mart 2023
6

Bloomberg HT yayınına katılan TİM lideri Mustafa Gültepe sarsıntının ihracata etkinden, domates ihracatı kısıtlamasına kadar gündemin öne çıkan başlıklarını kıymetlendirdi.

Gültepe sarsıntı bölgesine dair “Türkiye’nin GSYH’nın yüzde 10’nun, ihracatın da yüzde 8,5-9’unun gerçekleştiği bölgeden bahsediyoruz. İhracatımız zelzele bölgesi tesiriyle Şubat’ta yüzde 6,5 eksi yazdı” dedi.

Deprem sonrası eskiyi kısa müddette yakalamak mümkün olmadığını tabir eden Gültepe “Deprem bölgesinde birtakım işyerinde istihdam yüzde 50’ye yaklaştı. Fabrika içerisinde çalışanların kalabileceği alanlar oluşturduk, hayat üniteleri oluşturmaya başladık. Barınma muhtaçlığı karşılandıktan sonra çalışanların tekrar tıpkı bölgede çalışabilmesi için ve moral motivasyon açısından, bir maaş patron veriyorsa, bilhassa önümüzdeki 6 ay boyunca 1 maaş da devletimiz tarafından verilmeli. Böylelikle çok daha kısa müddette endüstrinin, üretimin ve tarımın çarklarını çok daha kolay bir formda üste gerçek çıkarabiliriz” formunda konuştu.

Marmara bölgesinde gerçekleşme ihtimali olan zelzele ile ilgili ise Gültepe “Radikal bir karar alınması lâzım. İstanbul’da sahiden dertli, sorunlu olan konutların, işletmelerin boşaltılması lâzım. Bu iradeyi herkesin ortaya koyması lâzım. Beşerler yalnızca konutlara bakıyor. Rica ediyorum, herkes tıpkı formda işletmesini denetim ettirsin. Kimi işletmeler, kimi küçük endüstriler çok eski. Onların tekrar denetim edilip, taşınacaksa taşınması, öbür bir tedbir alınması lâzım. Hiçbir şey için geç kalınmış değil. Başlamak bitirmenin yarısıdır” dedi.

“Sabah kalkıyorsunuz ihracat yasak. Bu büyük bir yanlış”

Domatese gelen ihracat kısıtlaması ile ilgili soruya Gültepe “Hiçbir biçimde istişare yapılmadan, beşerlerle, işletmelerle, birlik liderleriyle, TİM lideriyle konuşmadan, dalın ne olduğuna bakmadan bir gecede yasak geldi. Sizin kontratlarınız var, sizin karşı tarafa teslim etmeniz gereken kelam verdiğiniz eserler var, kredileriniz var, bir sürü şey var. Sabah kalkıyorsunuz ihracat yasak. Bu büyük bir yanlış. Tahminen bir yıl, tahminen iki yıl bir müşteriyi Türkiye’ye kazandırmak. Bir anda kalkıyorum, ben ona kelam vermişim, sen onu iptal ediyorsun. Türkiye’de 13 milyon ton domates üretiliyor. Toplam tüketim 9,5 milyon ton, yüzde 5’i ile ihracat yapılıyordu. Bizde üretim fazlası var. Umuyorum ki kabineden sonra tekrar eski haline dönülür” halinde yanıt verdi.

Şu anda üretimde ihracatta sakinliğin başladığı nokta olduğunu söz eden Gültepe “Bütün fiyatların yüzde yüz arttığı noktada dolarda yüzde 40 euroda yüzde 30 artış olduğunu görüyoruz. Rakiplerimizle rekabet edemiyoruz. İhracattaki artış oranında kurun da artmadı gerekiyor” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar