Parapiyasasi.net
TKBB’nin yeni lideri İlker Sırtkaya oldu
Yazar: -24 Mayıs 2023
6

Katılım finans kurumlarının çatı kuruluşu Türkiye İştirak Bankaları Birliği’nin (TKBB) 22. Olağan Genel Konseyi, TKBB merkezinde gerçekleştirildi.

TKBB açıklamasına nazaran, üye iştirak finans kurumları temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenen genel şurada, iştirak finans kurumlarının ve Türkiye iktisadının mevcut durumuna ait değerlendirmeler yapıldı. Türkiye iktisadının gelecekteki seyrine yönelik öngörülerin de masaya yatırıldığı genel şurada, 11 ili etkileyen sarsıntıların tesirleri üzerinde de duruldu.

Genel şurada yapılan seçim ile Vakıf İştirak Genel Müdürü Osman Çelik, TKBB Başkanlığı misyonunu Emlak İştirak Genel Müdürü İlker Sırtkaya’ya devretti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TKBB İdare Konseyi Lideri Osman Çelik, TKBB olarak dalın gelişimi ve rekabet gücünün artırılması için değerli adımlar attıkları 2022 yılında üye iştirak finans kurumlarının da başarılı bir finansal performans sergilediğini kaydetti.

2022 sonu prestijiyle toplanan fonların yüzde 60,14 artışla 891,066 milyar TL’ye, kullandırılan fonların ise yüzde 74,3 artışla 643,814 milyar TL’ye yükseldiğini aktaran Çelik, “Net karlılıkta yüzde 443 artış, etkin büyüklüğünde ise yüzde 65,6 büyüme ile 1,187,613 milyar TL’ye ulaşıldı. Bu finansal sonuçlarla bankacılık kesiminden aldığımız hisse yüzde 8,4’i buldu. Kesim olarak finansal erişimin ve kapsayıcılığın artırılmasına yönelik olarak adımlar atarken, iştirak finans unsur ve standartları ile müşterilerimizin muhtaçlık duyduğu eser ve hizmetlerin çeşitlendirilmesinde kıymetli adımlar attık. Sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme anlayışımız ile 2023 yılında da ülkemiz iktisadına kıymetli katkılar sunacağımıza inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

Çelik, 2022’de dijital atağa geçen iştirak finans kurumlarının hem Türkiye’de hem de dünyada ekosistem içerisinde kıymetli gelişmelere imza attığını belirterek, şunları kaydetti:

“2022 yılı sonunda yayınlanan Dijital Bankaların Faaliyet Temelleri ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkındaki Yönetmelik ile Hayat Finans İştirak ve TOM İştirak Bankası olmak üzere 2 yeni iştirak asıllı dijital finans kurumu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından müsaade almış olup faaliyete geçmişlerdir. Dijital iştirak finans kurumlarımızın da ekosisteme dahil olmasıyla birlikte 2023 yılı içerisinde pazar hissemizi yüzde 10,6’ya yükseltmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl prestijiyle toplam şube sayımız da yüzde 5,2 yükselerek 1.379’ya ulaştı. Yeniden geçen yıl işçi sayımız yüzde 4,2 artarak 17 bin 868’e yükseldi.

Bankacılık kesimi içerisindeki şube sayısı hissemiz yüzde 12,5’e ulaşırken, işçi sayısındaki hissemiz ise yüzde 8,7 seviyesine çıktı. Böylelikle 2022 yılında ülke ekonomimize finansman ve istihdam katkısı sağlarken finansal performans açısından da bankacılık kesiminin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Teknoloji odaklı finansal tahliller, son yıllarda iştirak finans bölümünde gereksinim pozisyonuna geldi. 2022 prestijiyle iştirak finans kurumlarında etkin dijital bankacılık müşteri sayısı 4,7 milyonu aşarken, dijitalde gerçekleştirilen süreç hacmi 2,9 trilyon TL oldu. İştirak temelli yeni dijital finans kurumlarımızın da tam dahil olmasıyla bu büyüme ivme kazanacaktır.”

“Ekonominin ivmelenmesine katkı sağladık”

Osman Çelik, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında şimdi toparlanma evresindeki global ekonomik konjonktüre karşın sağlanan muvaffakiyetin, Türkiye iktisadının direnç gücünü bir kere daha gösterdiğini aktararak, “Ayrıca, ülkemizde kısa müddet evvel meydana gelen ve 11 ili tesiri altına alan zelzelenin tesirlerinin ortadan kaldırılması için harikulâde bir gayret sarf ederek gerekli aksiyonları almaya devam ediyoruz. Ekonomik olarak genel görünüme baktığımızda ise gerçek kesimi desteklemek üzere hayata geçirilen teşvikler ve takviye paketleri ile iktisadın ivmelenmesine katkı sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, savunma endüstrisi başta olmak üzere yerli üretimin ve ihracatın desteklenmesi için belirlenen stratejik bölümlere dayanak sağladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Diğer taraftan Karadeniz’de bulunan yüksek doğal gaz rezervi ve ayrıyeten Şırnak’ta bulunan petrol rezervi, güçteki dışa bağımlılığımızı azaltması açısından 2023 için ekonomik manada epey değerli ve sevindirici bir haber niteliği taşımaktadır. İştirak finans kurumları iktisada dayanağını artırarak devam ettirecek. Bilhassa bu süreçte başta KOBİ’ler olmak üzere ülkemize katma paha katan ihracata odaklı, ithal ikamesi eserlerin en değerli destekçisi iştirak finans kurumları olacak. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’nin takviye ve teklifleri ile iştirak finans unsur asıllarına uygun iş ve süreçlere kefalet dayanağı sağlamak üzere İştirak Finans Kefalet AŞ’nin kuruluş süreçleri tamamlandı.

Katılım finans bölümü müşterileri üretim, ticaret ve ihracat için gereksinim duydukları teminata erişim sıkıntısına kefalet sistemiyle tahlil üretecektir. Şirketimiz, hem kendi öz kaynakları ile hem de Hazine tarafından sağlanacak dayanaklarla gayesine ve stratejisine uygun olarak, bilhassa KOBİ’lerin gereksinim duyduğu finansmana erişimi kolaylaştırmasının yanında iştirak finans kuruluşlarının gerçek dala olan katkılarını ivmelendirecektir.”

Çelik, 2022’nin, Birliğin her alanda faaliyetlerinin çeşitlendiği ve sürat kazandığı bir yıl olduğunu belirterek, milletlerarası kurum ve kuruluşlarla bir irtibat ağı kurulmasını stratejik bir aksiyon olarak öncelediklerini vurguladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar