Parapiyasasi.net
TL neden değer kazanıyor? Uzmanlar açıkladı
Yazar: -14 Şubat 2021
7

Son zamanlarda TL neden değer kazanıyor? Pek çok kişinin merak ettiği bu soruyu haberimizde uzmanların yorumlarıyla beraber cevaplayacağız.

Bildiğiniz üzere ülkemizde yakın zamanda dolar TL karşısında ciddi bir değer kazandı. Daha doğrusu TL büyük bir değer kaybı ile karşılaştı. Gün geçtikçe daha çok değer kaybeden TL, ekonomiyi de ciddi şekilde etkiledi. Öyle ki dolar 8,50 liranın üzerindeydi. Dolar kurunun yükselişe geçmesi hükümetin yeni adımlar atmasını sağladı.

TL neden değer kazanıyor? Uzmanlar anlattı

Dolar TL karşısında 8,50 liraya dayandığında hükümetin içinde yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti. Yaşanan bu istifanın ardından hükümet bir kararname ile TCMB’de de değişiklikler yaparak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden alarak yerine Naci Ağbal’ı getirdi. Bu olayın ardından dolar bir anda 7,50 liraya kadar düşüş yaşadı. Kısa sürede 1 lira düşen dolar büyük bir değer kazanmıştı.

tl neden değer kazanıyor?

Dolar her ne kadar 7,50 liraya kadar düşse de düşüş burada durmadı, daha da sürdü. Dolar kurunun düşmesinde etkili olan bir diğer unsur TCMB’nin faiz kararı oldu. Faize karşı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolar kurunun düştüğü sıralarda ülkenin acı bir reçete ile karşılaşacağından da söz etmişti. TCMB, yapılan düşüşlerin ardından faizi tekrardan yükseltmeye başladı. Şu anda güncel faiz %17 olarak yer alıyor. Daha öncesinde faiz %24’ten %10’un altına kadar düşüş yaşamıştı.

Dolar kurunun düşmesinde etkin bir rol oynayan bir diğer unsur ülkeye yabancılardan gelen sıcak para girişi oldu. Yani faizin yükselmesi yabancı yatırımcının ilgisini çekti. Bu da ülkeye döviz akmasını sağladı. Ülkeye gelmeye başlayan döviz ve yabancı yatırımcının desteği TL’nin değer kazanmasını sağladı.

Dolar kurunu etkileyen bir diğer faktör Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz politikasında istikrarlı duruşu oldu. Faizin düşmesinin kısa vadede beklenmediğini açıklayan TCMB, yabancı yatırımcıların da ülkede kalmasını ve ülkemiz üzerinden TL alımının artmasını sağlıyor. Uzmanlar TL’nin değer artışının devam edeceğini düşünüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar