Parapiyasasi.net
TSB/Benli: Kaskoda 1 milyar lira civarında ödeme iddia ediyoruz
Yazar: -01 Mart 2023
7

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “İlk hesaplarımıza nazaran toplamda tüm bölüm olarak 20 milyar TL’nin üzerinde hasar ödeyeceğimizi iddia ediyoruz” dedi.

Benli, Kahramanmaraş merkezli toplamda 11 ili etkileyen sarsıntılara ait yaptığı açıklamada, zelzeleden etkilenen vilayetlerdeki Mecburî Zelzele Sigortası ortalamalarının yüzde 49 olduğunu belirterek, kelam konusu sigorta oranının en az Hatay’da en fazla Diyarbakır’da olduğunun görüldüğünü söyledi.

Konut sigortalarında yüzde 21, kaskoda ise yüzde 17 oranında sigortalılık oranlarının bulunduğunu tabir eden Benli, “Deprem bölgesinde araçların birden fazla pert. Kasko üzerinden 1 milyar TL civarında ödeme yapacağımızı iddia ediyoruz. Birinci hesaplarımıza nazaran toplamda tüm dal olarak 20 milyar TL’nin üzerinde hasar ödeyeceğimizi kestirim ediyoruz. Bizler bölüm olarak yalnızca sarsıntı değil, tüm afetler için ödeme yapacak güce sahibiz” diye konuştu. Benli, kelam konusu 20 milyar TL’ye DASK tazminat ödemelerinin dahil olmadığını da lisana getirdi.

“Deprem sigortalarına ilgi 3-4 kat arttı”

Benli, salgın, sel, sarsıntı üzere afetlerden dalın alnının akıyla çıktığını anlatarak, bundan sonra olabilecek diğer büyük zelzelelere de hazır olduklarını, sigorta kesiminin makûs gün dostu olduğunu aktardı.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde sarsıntı sigortalarına ilginin 3-4 kat arttığını vurgulayan Benli, bu manada sigortalılık oranının çok süratli yükseldiğini, bu tesirin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Benli, işletmelerin DASK kapsamında olmadığına işaret ederek, işletmelerin hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi, birebir vakitte Türk iktisadına de tesirinin reasürans sistemi içerisinde dünyaya yayılarak afetlerin olumsuz tesirlerini en aza indirgenmesi açısından poliçe kapsamının ehemmiyetini vurguladı.

“Az hasarlı meskenlere sahip sigortalılara beklemelerini tavsiye ediyorum”

Az hasarlı raporu verilen meskenlerin oturulamayacak durumda olduğu argümanlarına ait Atilla Benli, “Tespitte ağır hasarlılılar ve başkaları öncelikli. Az hasarlı meskenlere sahip sigortalılara beklemelerini tavsiye ediyorum. Zira artçılar devam ediyor, sonraki artçı zelzelelerde de hasar artabilir. Sonradan hasarları büyüdüyse onlar da ödenir fakat şu anda tez etmemeleri lazım” dedi.

Benli, zelzele bölgesindeki araçların çoğunluğunun perte yakın yahut pert olduğunu belirterek, araçların toplama yerlerine alındığını, plakadan ve şasi numarasından rastgele bir ihbar olmadan belgeyi açtıklarını, poliçe üzerindeki sayı üzerinden ödemeyi gerçekleştirdiklerini lisana getirdi.

Deprem bölgesinde hayat sigortaları için kayıtların oluşmaya başladığını ve vefat bilgileri için ilgili kamu kurumlarıyla çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, ödeme süreçlerine başlandığını, hayat sigortaları için 2 milyar lira civarında ödeme beklediklerini söyledi.

Vefat eden vatandaşın BES’teki birikimi verasete bakılarak ödeniyor

Depremzedelerin Kişisel Emeklilik Sistemi’nden (BES) çıkış yapmak istemesi halinde kolaylık sağlanıp sağlanmayacağına yönelik soru üzerine Atilla Benli, şu cevabı verdi:

“Deprem bölgesinde 25 milyar lira civarında toplam fon büyüklüğü var. Bölgede yaklaşık 1,5 milyon BES’li bulunuyor. Türkiye Hayat Emeklilik’in 7-7,5 milyar liralık BES sözleşmelileri var. Bunlar içerisinde şayet vefat ettiyse varislere yahut lehtarlara süratli halde ödenmesi için biz süratli biçimde ulaşıyoruz, bildiriyoruz. Şayet kendisi özel bir ödeme istiyorsa onları da mevcut süremize bakmadan süratli halde ödüyoruz. Şimdi bu manada çok büyük talep yok. Çıkmak isteyip mühlete takılan kimse olmadı lakin bundan sonrası için gelen olursa dal olarak kararımız mümkün olduğunca mühletlere takılmadan ödemek istikametinde.”

BES’te birikimi olan vatandaşın vefatı durumunda neler yapıldığına yönelik soruya Benli, hem hayat sigortasında hem de BES’te vatandaşların hiç haberi olmasa dahi sigorta şirketlerinin verasete hak kazanan kimler varsa silsile boyunca bakarak ödemesini gerçekleştirdiğini lisana getirdi.

Deprem bölgesinde yüzbinlerce hayvanın telef olduğuna işaret eden Benli, 4-5 milyon liralık ödemenin yapıldığını, toplamda ise 30 milyona yakın ödeme yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

“Bina ve eşya sigortalarını bedelsiz olarak yapıyoruz”

Aynı vakitte Türkiye Sigorta’nın Genel Müdürü olan Atilla Benli, Türkiye Sigorta olarak zelzelenin olmasından 15 dakika sonra daha evvel alınan aksiyon planlarına nazaran durum tespiti yaptıklarını belirterek, sigortalıları belirlediklerini, çalışanların ve bölgedeki çalışma paydaşların durumlarını tespit ettiklerini söyledi.

Türkiye Sigorta’nın çeşitli yardım tertipleri için gereksinimleri belirleyip AFAD ve Kızılay ile koordineli olarak harekete geçtiklerini, yardım tırlarıyla zelzele bölgesine acil yardımları gönderdiklerini tabir eden Benli, sigortalıların hak kaybına uğramamaları yahut afet nedeniyle bir ıstıraba düşmemeleri için tedbirler aldıklarını lisana getirdi.

Benli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da 5 karavan ile taşınabilir hizmet verdiklerini aktararak, birinci etapta ihbar yapmanın sigortalılar için çok güç olduğunu, ihbar yapamayanları da poliçeleri belirledikleri için kendi ulaşabildikleri kadarıyla hasarlarını tespit edip kendi ihbar belgelerini açtıklarını, muhtaçlığı olan sigortalılara süratli bir ödeme yapmak için çalıştıklarını anlattı.

“Türkiye Sigorta olarak konut, kasko ve yangın poliçilerinde zelzele teminatı olan 300 bin poliçemiz var”

Sigortacı olarak kendisinin gördüğü hiçbir zelzelenin büyüklüğü ve yıkıcılığının Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarla kıyaslanamayacağını tabir eden Benli, “Türkiye Sigorta olarak şu ana kadar 18 bin konut ile ilgili hasar belgesi açtık. Konut, kasko ve yangın poliçelerinde zelzele teminatı olan 300 bin poliçemiz var” diye konuştu.

Benli, Türkiye Sigorta olarak Tek Yürek kampanyasına kıymetli ölçülerde dayanak olduklarını, birinci anda hem AFAD hem de Kızılay için 5’er milyon liralık tıpkı ve nakdi yardım yaptıktan sonra Tek Yürek Kampanyasına da 2 milyar TL’lik takviye aktardıklarını belirterek, “Bundan sonra da AFAD’ın öncülüğünde ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyası düzenlendi. Biz Türkiye Sigorta olarak bu ülkenin faziletleriyle ve bedelleriyle yoğurulmuş bir şirket olarak değerli rol almak bizim vazifemiz. Konutlarını depremzedelere tahsis edenlere dayanak etmek gayeli, ‘Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası’ kapsamında primini biz karşılamak üzere teminat vererek takviye oluyoruz. Bir hafta içerisinde 10 bin konut depremzedelere tahsis edildi, bunların bina ve eşya sigortalarını bedelsiz olarak yapıyoruz” formunda konuştu.

“Sadece konutlarımızda eşyaların güvenliğini sağlasak vefat oranları yüzde 10 düşer”

1-7 Mart’ın Zelzele Haftası olmasına yönelik değerlendirmede bulunan Atilla Benli, Türkiye’nin zelzele jenerasyonunda, fay sınırları üzerine heyeti olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Deprem, bizlerin hayatının bir modülü. Münasebetiyle zelzele açısından kültürümüzü, algımızı daha da büyütecek, günlük hayatımıza girecek formda beslememiz gerekiyor. Okullardan başlayıp konutumuzda çekirdek ailemize kadar bunun girmesi gerekiyor. Son yaşadığımız afet de bunun en değerli göstergesi. Bugün hatırlayıp yarın unutmamız gerekiyor. Bir haftaya da sıkıştırmamamız gerekiyor. Bu hafta bu türlü bir afetin üstüne değerli bir fırsat. Birbirimize bu türlü durumlarda neler yapacağımızla ilgili bireyden kamuya kadar yapabileceğimiz çok şey var. Biz birey olarak yalnızca konutlarımızda eşyalarımızın güvenliğini sağlasak mevt oranları yüzde 10 düşer. Biz biraz zelzele olgusunu birey olarak ihmal ettik.”

Benli, Türkiye Sigorta Birliği olarak Zelzele Haftasına yönelik kimi etkinliklerde bulunacakları, mümkün olduğunca hayatın devam ettiğini ve tıpkı acıların yine yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar