Parapiyasasi.net
TSE, TÜRKPATENT’e Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Evrakı verdi
Yazar: -05 Şubat 2023
9

TSE’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, takdim merasimi, TSE Lideri Mahmut Sami Şahin ile TÜRKPATENT Lideri Cemil Başpınar ve ilgili çalışanların iştirakiyle gerçekleştirildi.

Şahin, merasimde yaptığı konuşmada, Enstitünün tecrübeli, eğitimli uzman takımıyla 10 yılı aşkın müddettir “Bilgi Güvenliği Sistem Belgesi” hizmeti verdiğini tabir etti.

Gelişen teknolojinin tesiriyle her gün farklı platformlarda bilginin çarçabuk işlendiğini belirten Şahin, bilginin kapalılığı, bütünlüğü ve ulaşılabilirliğine ait inanç ortamının yaratılmasının stratejik ehemmiyet taşıdığına dikkati çekti.

Şahin, Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Standardı’nın, bu alanda tüm kurum, kuruluşlara ve şirketlere bilgilerinin güvenliğine yönelik riskleri faal formda yönetmek için sistematik, önleyici bir yaklaşım sunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu sistemi uygulayan kurum ve kuruluşlar, paydaşlarına, kurumsal, şahsî ve ticari bilgilerin güvenliğini ciddiye alındığını göstermektedir. Bu belgelendirme modeli, bilgi güvenliği konusundaki riskleri, tehditleri ve sorunu ortadan kaldırmakta ya da en aza indirmektedir. Paydaşlara dataların korunması açısından bir bütünlük sunmakta, rolleri ve sorumlulukları açık ve net bir formda tanımlayarak iş memnuniyetini ve verimliliğin artmasını sağlamaktadır.”

“Farkındalık oluşturuyor”

Belgenin, bilgi güvenliği konusunda farkındalık oluşturduğuna işaret eden Şahin, Bilgi Güvenliği İdare Sistemi’nin birebir vakitte hassas kurumsal bilgilerin faal idaresini teşvik ettiğini belirtti.

Şahin, sistemin, kuruluşların bilgi varlıklarının farkına varmalarına, risklerini belirleyip yönetmeye ve iş sürekliliğini sağlamaya takviye olduğunu kaydederek, “Aynı vakitte sistem, bilginin müsaadesiz yahut yetkisiz halde erişimini, kullanımını, değiştirilmesini, ifşa edilmesini, ortadan kaldırılmasını, hasar verilmesini ve el değiştirmesini önlemek gayesiyle gerekli güvenlik tahlilleri yapılarak tedbirlerin alınmasını sağlıyor.” tabirini kullandı.

“İlk adresimiz TSE’dir”

TÜRKPATENT Lideri Cemil Başpınar da Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Belgesi’ni almaktan duydukları memnuniyeti lisana getirerek, faaliyet alanlarıyla ilgili gereksinim duydukları her hususta birinci adreslerinin TSE olduğunu bildirdi.

Bilgi güvenliğinin TÜRKPATENT için olmazsa olmaz bahislerden olduğunun altını çizen Başpınar, şu değerlendirmede bulundu:

“Türk Patent ve Marka Kurumu, kıymetli bilgileri kaydederek bunları mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşıyor. Bu sebeple ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Belgesi’ni almak, hizmetlerimizi süratli ve kaliteli sunma manasında kritik bir değere sahipti. Sistemin kurumumuzda yerleşmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte TSE’den aldığımız katkılar için çok teşekkür ederiz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TÜRKPATENT ve TSE’nin birçok alanda işbirliğini sürdürdüğünü anlatan Başpınar, bu işbirliklerini daha ileri noktaya taşıyacaklarını belirtti.

Konuşmaların akabinde Şahin, Başpınar’a TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Belgesi’ni takdim etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar