Parapiyasasi.net
TSKB’nin faal büyüklüğü 115,6 milyar TL’ye ulaştı
Yazar: -02 Şubat 2023
12

Banka’dan yapılan açıklamaya nazaran, öngörüleriyle paralel, başarılı sonuçlar elde eden TSKB’nin 2022 yılında toplam etkin büyüklüğü bir evvelki yıla nazaran yüzde 37 artışla 115,6 milyar TL’ye ulaştı. Banka’nın toplam faalleri içerisinde %69 hisseye sahip olan toplam kredi portföyü ise 2022 yıl sonu prestijiyle 80,3 milyar TL’ye ulaştı. Özvarlıkları ise yüzde 84 artışla 12,8 milyar TL düzeyine ulaşırken, yıllık net devir kârı 4 milyar TL olarak gerçekleşti. Karlılığın ve sağlıklı faal kalitesinin desteklediği sermaye yeterlilik oranı (BDDK süreksiz düzenlemeleri hariç) ise %17,9 düzeyine ulaştı.

“Sosyal kapsayıcılık prensiplerine nazaran şekillendirmek için önümüzde çok hoş bir fırsat var”

Banka’nın 2022 yılı sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Başta jeopolitik gelişmeler ve iklim krizi olmak üzere 2022 yılında global çapta yaşanan çeşitli zorluklara karşın yılı gayelerimiz doğrultusunda tamamladık. 2023 ise Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü nedeniyle ülkemiz için çok manalı bir yıl. İklim risklerini azaltarak gelecek yüz yılımızı sürdürülebilirlik ve toplumsal kapsayıcılık prensiplerine nazaran şekillendirmek için önümüzde çok hoş bir fırsat var. Coğrafik pozisyonu, doğal kaynakları ve nitelikli insan sermayesi ile eşsiz özelliklere sahip ülkemizin geride bıraktığımız 100 yılda dünyayla entegre biçimde gelişmiş ve kurumsallaşmış güçlü ekonomik aktörleri ile başarılı bir dönüşüm kıssası yazabileceğine gönülden inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100 yılının büyük kısmında sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla kıymet yaratmış ve dokunduğu dallara pek çok öncü uygulama kazandırmış bir banka olarak, 2023 yılında da dünyamızın ve ülkemizin geleceğine nitelikli katkı için, finansal imkanlarımız, uzmanlığımız ve paydaşlarımızla güçlü bir bedel zinciri yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

“Döngüsel iktisat prensiplerini hayata geçirmemiz gerekiyor”

İklim değişikliğinin global çapta insanlığı tehdit eden riskler ortasında birinci sırada yer aldığının altını çizen Bilgiç, kelamlarına şöyle devam etti: “Ülke olarak yenilenebilir güç potansiyelimizi sağlam adımlarla üretime döndürüyoruz. Güç ve kaynak verimliliği alanında ise değerli bir farkındalık düzeyine ulaştık. Artık de üretim süreçlerinde ham unsur kullanımından atık oluşumuna kadar olan tüm kademelerde sürekliliği ve etrafın korunmasını önceliklendiren döngüsel iktisat prensiplerini hayata geçirmemiz gerekiyor. TSKB olarak, iklim risklerinin azaltımı ve gerçek kesimimizin bu risklere faal formda ahenk sağlaması uzun yıllardır birincil stratejik odaklarımız ortasında yer alıyor. Geniş tarifiyle sürdürülebilirlik teması altına giren tüm alanlarda faal kıymet üretiyoruz. Müşterilerimizin yeşil ve kapsayıcı dönüşümü için sunduğumuz, ölçüm ve gelişim metodolojileri içeren özgün finansman modellerimizin yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerimizle tesir alanımızı ve tahlil alternatiflerimizi daima büyütüyoruz.”

“Fon sağlayıcılarımızdan temin ettiğimiz yeni finansman fiyatı 750 milyon ABD Dolarını aştı”

Küresel hareketliliğin yüksek olduğu 2022 yılında,TSKB’nin kalkınma finansmanı kurumları ile faal iş birliklerini başarılı formda sürdürdüğüne işaret eden Bilgiç: “2022 yılında yüklü iklim finansmanı temalı olmak üzere memleketler arası fon sağlayıcılarımızdan temin ettiğimiz yeni finansman meblağı 750 milyon ABD Dolarını aştı. Sağladığımız bu yeni fonlarla yenilenebilir güç, güç verimliliği, emisyon azaltımı, döngüsel iktisat ve iklim değişikliğine ahenk yatırımlarının finansmanı yoluyla ülkemizin Net-Sıfır amaçlarına faal katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Ayrıyeten uzun vakittir odağımızda olan bayan istihdamının artırılması tarafında firmalarımızın dönüşümünü güçlü bir halde desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“ÇSY odaklı Net-Sıfır gelecek tarafında dünya ligindeyiz”

TSKB’nin ÇSY odaklı Net-Sıfır gelecek tarafında kararlı adımlarını 2022 yılında da sürdürdüğünü vedünya liginde değerli başarılara ulaştığını paylaşan Bilgiç, değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı olduk. Bu imza ile kredi ve yatırım portföyümüzü 2050 yılına kadar sıfır emisyon gayeleriyle uyumlu hale getirmeyi taahhüt ediyoruz. Gelecek devirde taahhüdümüz kapsamında belirleyeceğimiz yol haritamızı, gayelerimizi ve bu doğrultuda gösterdiğimiz performansı paydaşlarımızla şeffaflıkla paylaşacağız. Öte yandanSustainalytics tarafından verilen ÇSY risk derecelendirmesi notumuzu 2022 yılında da güzelleştirmeye devam ettik ve 7,9 notla ‘ÇSY performansına bağlı olarak kıymetli bir finansal tesir yaşama riski, ihmal edilebilir seviyede’ bir kurum olarak değerlendirildik. Bu risk notumuzla Türkiye’de birinci sırada, küresel arenada ise en yeterli bankalar ortasında konumlandık.Tüm bunların yanı sıra iklim değişikliği alanında dünyanın en değerli inisiyatiflerinden Karbon Saydamlık Projesi kapsamında 2010 yılından bu yana yayınladığımız İklim Değişikliği Raporu’nun notunu liderlik düzeyine yükselterek Türk bankaları ortasında birinci sıralarda yer aldık.”

“Sorumlu sürdürülebilirlik bağlantısı ile manalı ve ölçülebilir tesir yaratan örneklerin ayrışmasını sağlamalıyız”

TSKB’nin yayınladığı ve Türk finans kesiminde bir birinci niteliği taşıyan Sorumlu Sürdürülebilirlik Bağlantısı Siyasetine da değinenMurat Bilgiç, “Etkili bir yeşil dönüşüm için önümüzdeki vakti aktif kullanmamız ve her adımımızı sistemli bir halde atmamız gerekiyor. Tüm bölümler olarak yeşil boyama kavramının farkında olmalı, sorumlu irtibat yoluyla manalı ve ölçülebilir tesir yaratan örneklerin ayrışmasını sağlamalıyız.TSKB olarakSorumlu Sürdürülebilirlik Bağlantısı siyasetimizle, marka bağlantısı çalışmalarımızın ülkemizin ekonomik, çevresel ve sosyo-kültürel gelişimi perspektifinden, UN Küresel Compact’in 10 prensibine, UNEP FI Sorumlu Bankacılık Prensiplerine ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarına (SKA) ölçülebilir katkı sağlaması tarafında bir taahhütte bulunduk. Sürdürülebilirlik stratejilerimiz ve amaçlarımızla entegre biçimde yürüttüğümüz irtibat çalışmalarımızın çevresel ve toplumsal ayak izini gözetmek, bu alanda tüm kesimlerde bir farkındalık yaratmak unsuruyla yola çıktık. Zira kurumlar ortası öğrenme ve tecrübe paylaşımını yeşil dönüşüm seyahatinin değerli bir ögesi olarak görüyoruz. Ayrıntılı bir kılavuz formunda hazırladığımız siyasetimizin tüm markalara ilham vermesini ve önümüzdeki süreçte misal taahhütlerin artmasını umuyoruz.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar