Parapiyasasi.net
TÜBİSAD/Kızıltan: Teşvik, katma pahası yüksek üretime verilmeli
Yazar: -28 Nisan 2023
6

HANDE BERKTAN

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) İdare Heyeti Lideri Levent Kızıltan, 2022 yılında 12 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan bilgi ve irtibat kesimindeki büyümenin, küçük ve orta uzunluk işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine birebir derecede olumlu katkıyı sağlayamadığını söyledi.

Türkiye’de şirketlerin dijital dönüşüm endeksi 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran 3,21’den 3,12’ye geriledi.

TÜBİSAD Lideri, KOBİ’lerin ve katma kıymeti yüksek eser geliştiren girişimcilerin kâfi fona ulaşamadıklarını ve en fazla teşvik sağlanan ülkelerden biri olmamıza rağmen teşviklerin daha nitelikli üretim yapan girişimcilere verilmesi gerekliliğini vurguladı.

“Bilgi ve irtibat bölümü 2022 yılında dolar bazında yüzde 8 büyüme kaydetti”

Bilgi ve bağlantı bölümündeki büyümeye ait Levent Kızıltan “Bilgi ve bağlantı bölümü dört yıl öncesine kadar süratli büyüme sağlayamayan bir kesim pozisyonundaydı. Bu kesimin içerisine girişimcilik ekosistemi girişi, teknoloji geliştirme bölgeleri ve ARGE merkezlerinin girişimcilere ve şirketlerimizi barındıran özellik kazandırması, savunma sanayi ile birlikte gelişen teknolojik donanımların geliştiriliyor olması ve pandemi ile oluşan teknoloji ekipman muhtaçlığı, bölümü olumlu istikamette değiştirdi. Kesim büyüme trendine girdi ve 10 milyar dolardan, 2021 yılında 12 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştı.

2022 yılında bu büyüme devam etti ve kesimde tekrar dolar bazında yüzde 8 büyüme göreceğiz. Bilgi ve irtibat dalının pazar büyüklüğünü Mayıs ayında açıklayacağız. 2023 yılının birinci 3 ayında Dövizde artış beklentisine paralel tüketicilerde talebinin erkene çekilmesi ve gereksinimlere bağlı olarak bölüm büyümesini sürdürdü” dedi.

“Yabancı yatırımcı kuralların bir günde değiştiği ülkeye yatırımdan kaçınıyor”

Yüksek teknoloji ile üretim sağlayacak nitelikli yabancı yatırımcının, yatırım yapacağı ülkede bilhassa ülke içindeki iş ve girişimcilik ekosistemine çok dikkat ettiğine belirten Kızıltan “Yabancı yatırımcı bir günden sonraki güne kuralların değişiyor olmasından ötürü rahatsız, o vakit ben buraya yatırım yapacağıma, Avrupa’da ekosistemi gelişmiş yapıları olan Estonya, Polonya üzere ülkelere yatırım yaparım diyor. Örneğin girişimcilerin emisyon primiyle aldıkları yatırımların vergilendirilmesi konusunda, para kazanılacağı vakit tabi ki vergilendirilsinler fakat asıl kıssa onların para kazanılacağı basamakta kaynağa muhtaçlıkları olduğu devir aldıkları yatırımın yani sermayenin vergilendirilmesi, işin ruhuna, tabiatına alışılmamış. Şimdi kar etmemiş yeni küçük girişimciden vergi alınmasının iş dünyasına, ekosisteme olumsuz tesirleri olacaktır” dedi.

‘Kaybetmek bir yana, daha çok gencimize güzel eğitim sağlamak zorundayız”

Girişimcilik ekosistemindeki sorunlara dair TÜBİSAD Lideri Kızıltan “Temel sorun teknolojinin kullanımında istediğimiz noktaya gelememekten kaynaklanıyor. Düzgün şeyler geliştiriyoruz, örneğin bankacılık bölümündeki uygulamalar öteki birçok ülkeden çok önde. Bugüne geldiğimizde teknolojik dönüşüm, dalgasının eşiğindeyiz. Bugünün sorunlarını adresleyecek olursak öncelikle, insan kaynağı sorunumuz var. Çok daha fazla sayıda teknoloji çalışanına, uygun eğitimli gencimize gereksinimimiz var. Kaybetmek şöyle dursun, yeni teknoloji çalışanlarını geliştirmek, eğitmek zorundayız. İnsan kaynağını bugünün insan kaynağı değil geleceğin insan kaynağı olarak geliştirmeliyiz. Dünün insan kaynağı olarak yetiştirirseniz geleceğe gidemezseniz” dedi.

“İnovasyon dünyası, kapalı ortam dünyası değil”

İkinci çözülmesi gereken sorun olarak inovasyonu işaret eden TÜİSAD Lideri “İnovasyonu yaratacak öğeleri oluşturmak lazım. İnovasyon bugünden yarına olmuyor. İnsanların zihinleri bir çerçeve içerisinde olmamalı, çok daha açık ortamlarda çalışabilecek sistemleri getirmek lazım. İnovasyon yaratacak ortamları geliştirmek gerek.

Kültürel değişim gerek. İnovasyonu yaratacak ortamları geliştirmek lazım. Bugünkü teknoloji AR-GE merkezleri yeni jenerasyon teknolojileri geliştirmek için kâfi değil. O vakit bizim teklifimiz, Türkiye tamamı prestiji ile teknoloji geliştirme bölgesi üzere düşünülmeli. Beşerler mavi yakalı çalışanlar üzere sabah 9, akşam 6 çalışsın olmaz. Bu teknoparklardaki çalışma zorunluluğunu yönetmeliklerle, yılsonuna kadar uzattık lakin dünya örneklerinde olduğu üzere mecburilik kaldırılmalı. Teknoparklar yalnızca fizikî giriş çıkış yapılan yerler olarak görülmemeli.” diye konuştu.

“Teknoloji girişimcilerine fon sağlayacak, Türkiye Teknoloji Bankası kurulmalı”

Nitelikli fon sağlayan sistemlerin oluşturulması gerekliliğini vurgulayan Kızıltan “Girişimlerin, KOBİ’lerin hangisi fonlanmaya muhtaçlığı var dediğimizde bu gerçek incelenip , yüksek katma kıymetli üretim yapanlar tespit edilip, fonlanmalı. Türkiye Teknoloji Bankası kurulsun. Teşebbüs sermayesi yatırım fonları ve bu fonları oluşturan paydaşlarla birlikte, Türkiye’de teknoloji geliştiren girişimcileri destekleyen bir modele evrilsin. Bugün Türkiye’de pek çok kamu kuruluşu fonlar oluşturuyor, teşvik düzeneği var.

Girişimcilik ekosistemi bu teşviklerden tam manasıyla yararlanabiliyor mu? Bunu daha sağlıklı, çok daha nitelikli hale getirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“İhracat modelinde güncelleme, rekabetçilik, dönüşüm şart”

TÜBİSAD Lideri “Biz dijital dönüşümde rekabetçi olmalıyız. Gözbebeğimiz otomotiv bölümünü örnek verebiliriz. Biz yüksek teknolojili eserler üretecek ülke haline gelmeliyiz. Biz elektrikli araçların ve yan endüstrisini bugünden düşünmezsek, geri düşeriz. Tüm bunları, ekonomik programa bağlamak lazım. Bugün ihracat modeli bundan 30 yıl evvel getirilen ihracat modeli. Dünya dönüşüyor, ekonomik modellemeler, ihracat modeli güncellenmeli. Üretim, ihracat modeli yüksek katma kıymet dönüşmeli bu da KOBİ’lerin yüksek katma kıymetli eser üretimiyle sağlanabilir. KOBİ’lere bu dönüştürücü tarafta takviyeler verilmeli. Dayanaklar güzel tespit edilip, nitelikli üretimlere verilmeli.” açıklamasını yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar