Parapiyasasi.net
Tüpraş’ın birinci çeyrek net karı beklentilerin üzerinde
Yazar: -28 Nisan 2023
9

BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

Şirketin bu yılın birinci çeyreğine ait net periyot karı 6,75 milyar TL ile 6,00 milyar TL’Lik piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK de tıpkı periyotta 10,8 milyar TL’lik piyasa beklentisinin üzerinde 12,0 milyar TL olurken birinci çeyrek cirosu ise 96,0 milyar TL’lik piyasa beklentisinin altında 92,8 milyar TL oldu.

Tüpraş yılın birinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 3 artışla 5,1 milyon tonu yurt içi olmak üzere, toplam 6,3 milyon ton eser satışı gerçekleştirdi.

Yılın birinci çeyreğinde; 11 milyar 171,1 milyon TL faaliyet karı elde edilirken, 9,3 milyon TL yatırım faaliyet geliri, öz kaynak sistemiyle pahalanan OPET Petrolcülük AŞ yatırımlarından gelen 257,2 milyon TL karın ve 752 milyon TL net finansman masrafının tesiriyle, toplamda 10 milyar 685,6 milyon TL vergi öncesi konsolide kar gerçekleşti ve 3 milyar 937,6 milyon TL devir vergi sarfiyatı sonrası 6 milyar 748,1 milyon TL net devir karı kaydedildi.

Tüpraş’ın net rafineri marjı birinci çeyrekte 9,3 USD/varil düzeyinde gerçekleşti.

Yılın birinci çeyreğinde, sıcak seyreden hava şartlarına bağlı ısınma yakıtı talebinin zayıflığı, ambargo öncesi alımlarla artmış olan stoklar ve açılmanın şimdi Çin motorin talebine yansımaması üzere etkenler motorin eser marjlarındaki düşüşte öne çıkarken, jet yakıtı marjlarındaki düşüşte ise Avrupa ve ABD başta olmak üzere şimdi Çin’e dış çizgi uçuşlarının başlamaması üzere etkenlerin belirleyici olurken Tüpraş’ın net rafineri marjı ise 9,3 USD/varil düzeyinde gerçekleşti.
Tüpraş 2023 yılı ile ilgili iddialarında değişikliğe gitmedi.

Tüpraş’ın bu yıl için belirlediği 11-12 ABD dolar/varil düzeyindeki net rafineri marjında değişikliğe gidilmezken %85-90 kapasite kullanımı ile yaklaşık 24 – 25 milyon ton üretim ve 28 – 29 milyon ton toplam satış hacmi yeniliğini koruyor.

2023 yılında toplam yatırım beklentisi ise yaklaşık 350 milyon ABD dolar düzeyinde bulunurken bu yatırımlarının yaklaşık %60’ının güç verimliliği ve etraf projeleri olmak üzere sürdürülebilirlik odaklı olduğu da açıklandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar