Parapiyasasi.net
TÜRKÇİMENTO: Çimento dalında kapasite kullanımı düşüyor
Yazar: -27 Mart 2023
8

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği, (TÜRKÇİMENTO) 2022 yılana ait üretim ve satış sayılarını açıkladı.

Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin yaklaşık yüzde 6 büyüme yaşadığı 2021 yılından sonra 2022 yılına, iç piyasada düşüş ve ihracatta artış ile başladı. 2022 yılında, üyelerin toplam çimento üretimi bir evvelki yıla nazaran, yüzde 6,6’lık düşüşle 73 milyon 708 bin tona geriledi. İç satışlar ise 2022 yılında yüzde 9,3 azalarak 54 milyon 610 bin tona indi.

2022 yılına ait üretim, satış ve ihracat sayılarını pahalandıran Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) İdare Konseyi Lideri Fatih Büyüklük , “2022 yılı 12 aylık periyotta üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 25,1’i ihracata bahis oldu. 2022 yılında çimento kesimi olarak toplam ihracatımız ise yüzde 12’lik düşüşle 27,2 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu ihracatın 18,7 milyon tonunu çimento, 8,5 milyon tonunu klinker oluşturdu. 2023 yılında da ihracatta yaşanan düşüş trendi devam ediyor” değerlendirmesi yaptı.

Kapasite kullanım oranı yüzde 65

77 fabrikayla faaliyet gösteren çimento bölümünün yapılan yatırımlarla 2022 yılında 119 milyon ton kapasiteye ulaştığını belirten Büyüklük, kapasite kullanım oranının ise yüzde 65 olduğunu söyledi.

Yücelik, “2022 yılı kapasite kullanım oranımıza baktığımızda şurası kapasite altında üretime devam ediyoruz. Gerek iç piyasa gerekse dış piyasadaki gelişmelerin gerçek potansiyelimizi hala yansıtmadığını görmekle bir arada; önümüzdeki devirde kesimimizin daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi.

İhracatın yarısı ABD’ye

Sektörün çimento ihracatını çoğunlukla ABD ve Orta Doğu’ya yaptığını söyleyen Fatih Büyüklük, “Özellikle ABD pazarına burada bir parantez açmak isterim. Türkiye’nin ABD’ye çimento ihracatı evvelki yıla oranla 2022 yılında yüzde 35 artarak 9,8 milyon ton oldu. Ülkemizin çimento ihracatının yüzde 50’si ABD’ye gerçekleştirildi. ABD’de bildiğiniz üzere son periyotta eskiyen altyapılar yenileniyor. Kaliteli eserlerimiz ve lojistikteki başarımızla Türk çimentosu olarak ABD’nin de temeline imza atıyoruz” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar