• YARIM ALTIN
  6.282,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9273
  % 0,05
 • € EURO
  31,2473
  % 0,01
 • £ POUND
  36,4762
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,0408
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3197
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  1266074,538
  % 4,82
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye İMSAD Aylık Kesim Raporu açıklandı: İnşaat gereçleri sanayi üretiminde artış

Türkiye İMSAD Aylık Kesim Raporu açıklandı: İnşaat gereçleri sanayi üretiminde artış

İnşaat materyali kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan “Ocak 2023 Kesim Raporu” açıklandı. İnşaat gereçleri sanayi üretiminin 2022 yılı birinci çeyreğinde yüzde 4,4, ikinci çeyrekte yüzde 2,1 oranında artış gösterdiğine dikkat çekilen raporda; üretimin 2022’nin üçüncü çeyreğinde 3,3 düştüğü hatırlatıldı.

İnşaat gereçleri sanayi üretiminde son beş ayda bir azalmanın yaşandığı belirtilen raporda, üretimde 2022 Ekim ayında yüzde 3,3, Kasım ayında ise yüzde 5,9’luk bir gerileme olduğu belirtildi. İnşaat gereçlerine yönelik iç talebin izafi olarak devam ettiği, dış talepteki yavaşlamanın da gerilemeye başladığı söz edildi.

İnşaat gereci üretimi 13 alt dalda arttı

2022’nin birinci 11 ayında inşaat materyalleri sanayi üretim artışı, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 0,5 olarak gerçekleşti. Rapora nazaran; yılın birinci 11 ayında 13 alt bölümde üretim 2021 yılının birebir devrine nazaran artarken, 9 alt dalda ise geriledi.

2022 yılının 11 ayında en yüksek üretim artışı yüzde 24,7 ile seramik kaplama materyalleri, yüzde 16,4 ile plastik inşaat materyalleri, yüzde 15,7 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemeleri, yüzde 12,8 ile seramik sıhhat gereçlerinde gerçekleşti. İnşaat boyaları ve vernikleri üretimi de birebir periyotta yüzde 12,9’lık bir yükseliş gösterdi. Buna rağmen yılın birinci 11 aylık devrinde demir çelik radyatör üretiminde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 11,3, çimento üretiminde yüzde 4,9, hazır beton üretiminde yüzde 5,2, tuğla ve kiremit üretiminde de yüzde 12,9 gerileme yaşandı.

Güven endeksindeki artış devam ediyor

İnşaat bölümü itimat endeksinin yeni yıla değerli bir artış ile başladığına dikkat çekilen raporda; endeksin 2023 Ocak ayında bir evvelki aya nazaran 5,1 puan yükseldiği kaydedildi. Seçim öncesi kesime yönelik olarak açıklanan takviyeler ve kredi paketleri, inanç endeksini olumlu etkiledi. Mevsimselliğe karşın mevcut işlerde ve alınan yeni iş siparişlerindeki artışlar da inşaat bölümü inanç endeksini destekleyen ögelerin başında geldi. Mevcut inşaat işleri düzeyinde ocak ayında bir evvelki aya nazaran 0,8 puan artış gerçekleşti. Mevsimsellik ile inşaat işlerinde görülen klâsik gerilemeye karşın ocak ayında işler hareketlendi.

Alınan iş siparişlerinde 5,6 puanlık yükseliş

Alınan yeni iş siparişlerinin yeni yılda süratli artış gösterdiği aktarılan raporda şu tabirlere yer verildi: “Ocak ayında alınan yeni iş siparişleri bir evvelki aya nazaran 5,6 puan birden sıçradı. Bu sıçramada kamunun sağladığı takviyeler ile kredi paketlerinin kıymetli katkısı bulunuyor. Seçimler öncesi projelerin yeni iş siparişlerine dönüşme suratı artmaya devam edecektir. Alınan yeni siparişlerindeki artış önümüzdeki aylarda yeni iş başlangıçlarında ve inşaat materyalleri talebinde de artışı destekleyecektir.”

Açıklanan kredi paketleri kesimi destekleyecek

Raporda; bu yıl mayısta yapılması planlanan seçimler öncesi açıklanan kredi paketlerinin birçok kesimde olduğu üzere inşaat gereçleri kesimini de destekleyeceğine işaret edildi. Birinci paket kapsamında sunulan 12,5 milyar TL büyüklüğündeki kredi ile, inşaat dalında arz/talep uyumsuzluğu riskinin ortadan kaldırılmasını teminen tamamlanmamış yahut şimdi başlamamış projeler de dahil olmak üzere küçük ve orta ölçekli inşaat firmalarına finansman dayanağı sağlanması hedefleniyor.

Yeni Konutum Programı kapsamında konut arzının artırılabilmesi için hayata geçirilecek olan 25 milyar TL büyüklüğündeki kredi paketinin konut üreticilerine uygun maliyetli finansman imkanları sunacağı söz ediliyor. 35 milyar TL büyüklüğündeki işletme kredisi paketiyle de işletmelerin tüm sabit masraflarına yönelik finansman takviyesi sağlanarak faaliyetlerinin sağlıklı bir halde sürdürülmesi amaçlanıyor. Açıklanan kredi paketlerinin inşaat kesiminde hem arz hem de talep tarafını destekleyeceği aktarılırken konut kesiminde de talebin değerli ölçüde artacağı belirtiliyor. Bu çerçevede seçime kadar olan periyotta inşaat dalında işlerin hareketlenmesi ve inşaat materyalleri sanayine yönelik talebin de yükselmesi bekleniyor.

YORUMLAR YAZ