Parapiyasasi.net
Türkiye sandık başında
Yazar: -14 Mayıs 2023
4

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim konseyinde 191 binden fazla sandık kuruldu.

Seçimde yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen birinci defa oy verecek. Cezaevinde tutuklu ve taksirli cürümlerden hükümlü seçmen sayısı ise 53 bin 172.

Oy verme süreçleri, Türkiye genelinde 08:00-17:00 saatleri ortasında yapılacak. Lakin saat 17:00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

İşte seçime ait gün uzunluğu öne çıkan gelişmeler…

09:00 – İstanbul’da metro seferleri uzatıldı

Metro İstanbul, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle bu gece seferlerin saat 02.00’ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, seçimler nedeniyle pazarı pazartesiye bağlayan gece birtakım seferlerin saat 02.00’ye kadar uzatıldığı belirtildi.

08:00 – Oy verme süreci başladı

Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme süreci, Türkiye genelinde saat 08.00 prestijiyle başladı.

2331403 0614280ed860db2dc7fe74444ea4dd62

Oy verme yerine cep telefonları ile girilmesi yasak

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, fotoğraflı, resmi nitelikteki evraklardan biriyle oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zarurî olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Seçimin ikinci çeşide kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yine gerekli olmayacak.

Cep telefonu, fotoğraf yahut sinema makinesi üzere manzara kaydedici yahut haberleşme sağlayıcı aygıtlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu cins aygıtlar, oy verme süreci bittikten sonra iade edilmek üzere sandık şurasına bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki farklı oy pusulasını birebir zarfa koyarak sandığa atacak.

Önce cumhurbaşkanı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Deprem bölgesinde seçim

YSK, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen sarsıntılar nedeniyle çeşitli tedbirler aldı. Sarsıntıdan etkilenen vilayetlerdeki eksiklikleri tespit eden YSK, çalışmalar sonucu vilayetlerde kurulan konteynerlerde seçimin sağlıklı yürütülmesi için hazırlıklarını yaptı.

Bölgede evvelce hangi okullara sandık kuruluyorsa birebir okullara yeniden sandık kurulacak. Okullar yıkılmış ya da hasar görmüş ise bahçesine yahut yakın bir alana konteyner konarak oyların kullanılması sağlanacak.

Depremden etkilenen seçmenler, adres kaydını nereye aldırırsa orada oy kullanacak, oylar o seçim etrafı için sayılacak. Zelzele bölgesinden yaklaşık 133 bin seçmen öteki vilayetlere kayıtlarını aldırdı.

Hastalığı yahut manisi sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu seçimde de seyyar sandıklar oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek.

Bu seçimde ayrıyeten birinci defa, kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanacak görme engelliler için her sandığa şablon gönderilecek.

2331403 e9d556f0dfa854b5afcd5135f230a0f6

Gümrüklerde oy kullanma süreçleri devam

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık konseyleri oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme süreci 9 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen müddette oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme süreçleri, 17:00’ye kadar sürecek.

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Konseyi’nde saklanan oylar, tüm yurtta oy verme sürecinin tamamlanmasının akabinde başka oylarla eş vakitli açılarak sayılmaya başlanacak.

2331403 8b210d710f18d2c3a6438f37b11f5cb6

Parlamento seçimlerinde 24 siyasi parti yarışacak

Cumhurbaşkanı seçimi pusulasında, kurayla belirlenen sıralamaya nazaran, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan’ın ismi yer alacak. Lakin adaylardan Muharrem İnce, 11 Mayıs’ta adaylıktan çekildiğini açıkladı. Pusulaların basımı ve dağıtımı tamamlandığı için İnce’nin ismi pusulada yer almaya devam edecek.

28. Devir Parlamentosu’nu belirlemek üzere yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’ne ise 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı girecek.

Bazı siyasi partiler, “Cumhur”, “Millet”, “Ata”, “Emek ve Özgürlük” ve “Sosyalist Güç Birliği” ittifakları ismi altında 5 başka ittifakla seçime giriyor.

Bu kapsamda, AK Parti, MHP, BBP ve Yine Refah Partisi, “Cumhur İttifakı” ismiyle seçime katılıyor.

“Millet İttifakı”nı, CHP, UYGUN Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ile Demokrat Parti oluşturdu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Türkiye Emekçi Partisi (TİP), “Emek ve Özgürlük İttifakı” ismi altına seçime giriyor. HDP de Yeşil Sol Parti listelerinden seçime katılıyor.

Zafer Partisi ve Adalet Partisi, “Ata” ittifakı ismi altında, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Sol Parti ise “Sosyalist Güç Birliği İttifakı” ismi altında seçime giriyor.

2331403 190fb85f8ce39463256739174ab9b2d5

Oy verme yerleri

Kapalı oy verme yerleri, oyların kapalılığını ve seçmenlerin oylarını tam bir hürlük içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak halde olacak.

Sandık başında misyonlu partili konsey üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem yahut partisini belirtir rastgele bir işaret taşımayacak.

Sandık heyeti lider ve üyeleri, misyona başlamadan evvel birinci iş sandık başında bulunanlar önünde ant içecek ve sandığın boş olduğunu denetim edecek.

Sandık alanında nizamı, sandık heyeti lideri sağlayacak. Lider, sistemi bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak önlemler, seçmenlerin sandık başı süreçlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak.

Oy verme süreci sırasında hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

2331403 9f0e381412c0fa89c1a3361964d7e252

Seçim günü yasakları

Seçim yasakları kapsamında saat 06:00’dan 00:00’a kadar alkollü içki satılamayacak, alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Cümbüş yerleri oy verme mühletince kapalı kalacak, cümbüş yeri niteliğindeki lokantalarda da sırf yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak kuralıyla saat 18:00’den sonra düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla misyonlu olanlardan öbür kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18:00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, varsayım ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18:00-21:00 saatleri ortasında fakat YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar, saat 21:00’den sonra özgür olacak, lakin YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21:00’den evvel de yayınların özgür bırakılmasına karar verilebilecek.

2331403 d2245f62b1ad00bd58ccf90ade1168c6

Oylar hangi hallerde geçersiz sayılacak?

Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki farklı oy pusulasını tıpkı zarfa koyarak sandığa atacak. Evvel cumhurbaşkanı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim cinsine ilişkin olanın geçersiz olması, oburunun geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, tıpkı ittifakta yer almayan parti yahut adaya mühür basılması halinde oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak formda yırtılması yahut koparılması, pusula üzerine mühür dışında yahut mühür yerine rastgele bir özel işaretin, isim, imza kaşesi yahut parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının besbelli bir halde karalanması, çizilmesi yahut işaretlenmesi, zarftan işaret hedefi taşıyan rastgele bir husus çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin, salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci cins oylama yapılacak. Bunun için daha evvel YSK tarafından hazırlanan seçim takvimi işleyecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar