Parapiyasasi.net
Türkiye Sigorta/Benli: Teminat ve bilanço meselemiz yok
Yazar: -23 Mayıs 2023
7

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli “Depremin en fazla etkilediği bölüm sigorta oldu. Biz de bölüm olarak hem hasar hizmetiyle, hem sigortalının yanında olarak kendimizi ispat ettiğimiz bir periyot geçirdik. Sigorta dalı tarafından yaklaşık 75 milyar lira civarında bir hasar ödemesi olacağını düşünüyorum. Burada sigortalılık oranı olarak bir eksiğimiz Zelzele bölgesinde yüzde 20 dolayında sigortalılık oranı var. 75 milyar liranın 3-4 kat üzerinde hasar ödeme kapasitemiz var” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Benli “Türkiye Sigorta olarak bir milyon 300 bin sigortalımızın 3 buçuk milyon civarında da poliçemizin olduğu bir bölgeydi. Haziran ayında zelzele bölgesinde yüzde 95 oranında ticari ve kişisel olarak tüm hasarlar ödenmiş olacak” diye konuştu.

Finansal sigortalar, sıhhat sigortaları ve BES’te potansiyel olduğunu söyleyen Benli “Yüzde 16’lık özkaynak kârlılığını devam ettirmek istiyoruz. Mecutta birinci çeyrek sonuçlarımız bütçelediğimizden âlâ geldi. Haziran ayında bütçeyi revize etmeyi planlıyoruz. Türkiye Sigorta olarak yüzden 180 artışla bir teknik kârımız var. Kesim olarak teminat ve bilanço problemimiz yok, meselemiz sigortalılık oranının yükselmemesi” biçiminde konuştu.

Benli “Şirketten trafik poliçesi alınamazsa platformdan teklif alınabilecek. Trafik sigortasında birikmiş maliyet var, hür tarifeyle çözülür. Trafik sigortasında SGK’ya ödenen hissenin kalkması primi düşürebilir. BES’te fon büyüklüğü olarak 102 milyar lirayı geçtik. Artık düğünlerde BES barkodu takılabilecek” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar