• YARIM ALTIN
  5.552,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0427
  % 0,13
 • € EURO
  28,8952
  % 0,16
 • £ POUND
  33,4116
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  3,7054
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2794
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  731800,439
  % 0,95
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

TÜRKONFED açıkladı: Meksika ve Venezuela’dan yola çıktılar

TÜRKONFED açıkladı: Meksika ve Venezuela’dan yola çıktılar

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İdare Şurası Lideri Süleyman Sönmez, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelere ait yazılı bir açıklama yaptı.

​​​​​​​Türkiye’nin zelzele gerçeğiyle bir defa daha, çok acı bir biçimde yüzleşmenin ıstırabını yaşadıklarını aktaran Sönmez, “Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şu anda en büyük temennimiz, arama kurtarma takımlarımızın enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmaları, yaralıların sıhhatine kavuşmaları ve çetin kış şartları gözetilerek bölgedeki insanlarımızın muhtaçlıklarının tespit edilmesi ve karşılanmasıdır. Bu güç günleri birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla hareket ederek aşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKONFED olarak zelzelenin birinci anından itibaren başta vilayetlerdeki valiler ve lokal idareler olmak üzere ilgili tüm kesitlerle ağır bir uyum süreci içinde olduklarını belirten Sönmez, arama kurtarma çalışmaları dahil gereksinimlerin tespiti ve bunların karşılanması ismine üzerlerine düşen tüm vazifeleri acilen yerine getirmek için doğal afet kriz idaresi yol haritalarını devreye aldıklarını bildirdi.

Bu kapsamda, birinci evrede sarsıntıdan etkilenen 10 kentteki 5 federasyon ve 44 dernek lideri ile bağlantıya geçerek valiliklerde oluşturulan Zelzele Kriz Uyumu’na faal takviye ve katkı vermelerini, eş güdümlü hareket etmelerini istediklerini aktaran Sönmez, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda federasyon ve derneklerimiz, kendi bölgelerindeki gereksinimlerin tespiti için çalışmalarını sürdürüyor. Daha evvel de acı bir deneyim olarak deneyimlediğimiz üzere afet bölgelerinin ekonomileri önemli manada etkileniyor, toparlanmaları güç oluyor. Bu nedenle ikinci evrede ekonomik aktivitenin durumunu, zararın boyutunu ve yapılması gerekenleri tespit edip federasyonlarımız ve derneklerimiz kanalıyla bölgedeki ekonomik hayatın tüm aktörleri ile görüşeceğiz.

Üçüncü basamak için ise AFAD ile temasa geçtik. TÜRKONFED içindeki Zelzele ve Afet Kriz İdaresi takımlarımız, arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının akabinde bölgelere giderek insani ve ekonomik muhtaçlıkları tespit edecek. Kamu-yerel idareler, iş dünyası ve sivil toplum temsilcileri ile görüşerek bu gereksinimlerin karşılanması noktasında gerekli adımların atılmasını sağlayacağız.”

“CBi aracılığıyla Meksika ve Venezuela takımları yola çıktı”

Süleyman Sönmez, bu basamakların yanı sıra milletlerarası ölçekte de iş birliği yapmak üzere harekete geçtiklerini belirterek, “Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve bizim de TÜRKONFED olarak Türkiye Platformu Kurucusu olduğumuz Connecting Business initiative (CBi) ağı aracılığıyla Meksika ve Venezuela takımları arama kurtarma çalışmaları için yola çıktı. Milletlerarası uyum noktasında eş güdümlü olarak arama kurtarmadan hayat şartlarına, ekonomik hayattan yaraların sarılmasına TÜRKONFED olarak süreci yakından takip ediyor, kolaylaştırıcı bir misyonu sürdürüyoruz. Başta sarsıntı bölgesi olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun, başımız sağ olsun.” tabirlerini kullandı.

“Depremin yıkıcı tesirini azaltmamız gerekiyor”

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) İdare Şurası Lideri Tayfun Küçükoğlu da sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyerek, şunları kaydetti:

“Deprem neslinde yer alan ülkemizde meydana gelen sarsıntılar nedeniyle büyük acılar yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Bu son sarsıntı, inançlı binalara sahip olmamızın hayati kıymet taşıdığını hepimize bir kere daha hatırlattı. Enkaz altında kalan vatandaşlarımıza en kısa müddette sağ salim ulaşılması en büyük temennimiz. Yaşanılan bu felaketin en az can kaybı ve hasarla atlatılmasını diliyoruz. Başta bölgedeki vatandaşlarımız olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun.”

Depremden etkilenen bölgedeki binalarda hasar tespitine öncelik verilerek hasarlı binalara girilmemesi gerektiği ikazında bulunan Küçükoğlu, “Bu zelzele, 17 Ağustos 1999 zelzelesinden sonra ülkemizde meydana gelen en büyük zelzele. Maalesef o büyüklükteki bir felaketi tekrar yaşıyoruz. Ülkemizin bir zelzele bölgesi olduğu şuuruyla bu zelzelelere karşı hazırlıklarımızın tam olması gerekiyor. Zelzeleler; içinde bulunduğumuz coğrafyanın bir gerçeği, hasebiyle sarsıntının yıkıcı tesirini azaltmamız gerekiyor. Kıymetli olan zelzele gerçeğine ahenk sağlayabilmek, sarsıntı riskiyle yaşamanın gereklerini yerine getirmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“STK’ler ile iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz”

Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği’nden (GEKADER) yapılan açıklamada da şunlar aktarıldı:

“Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde gerçekleşen ve 10 vilayetimizin etkilediği sarsıntıdan ötürü milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 10 vilayette hissedilen ve hasarlar veren, ülkemizi yasa boğan zelzelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Sarsıntıda yaralanan vatandaşlarımıza ise Allah’tan şifalar diliyoruz. GEKADER olarak hükümetimizin daveti, milletimizin sağduyusu ile STK’ler ile iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz. GEKADER ailesi olarak bir kere daha zelzelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, sevenlerine baş sıhhati ve yaralı yurttaşlarımıza da acil şifalar dileriz.”

“Türkiye daha evvel yaşadığı kara günlerde olduğu üzere bugün de, yarın da birlik ve beraberlik hissiyle yaraları saracaktır”

Çekmeköy Müteahhitler Derneği (ÇEKMÜDER) Lideri ve Akar Yapı Üst Yöneticisi (CEO) Yücel Evsen, “Birçok vilayetimizde hissedilen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli aileleri ve yakınlarına da baş sıhhati dileklerimizi iletiyoruz. Göçük altından çıkarılan ve yaralanan her vatandaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.” sözlerini kullandı.

ÇEKMÜDER ve Akar Yapı olarak birçok vilayette düzenlenen yardım kampanyalarını yakından takip ettiklerini bildiren Evsen, “Akar Yapı olarak gerekli yardımlarımızı yetkili kurumlara iletmiş olduk. Türkiye Cumhuriyeti devleti daha evvel yaşadığı kara günlerde olduğu üzere bugün de, yarın da birlik ve beraberlik hissiyle yaraları saracaktır. Öte yandan, bu süreçte hem ÇEKMÜDER hem de Akar Yapı olarak ilgili STK’larla yapılacak tüm yardım tertiplerine hazır olduğumuzu bildiririz.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ