Parapiyasasi.net
TÜRKONFED’den üç kente ‘KASABA’
Yazar: -05 Mart 2023
5

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Habitat Derneği, bölgede kalıcı konutlar yapılıncaya kadar “sürdürülebilir hayat merkezleri” oluşturmak üzere geniş bir paydaş ağının da iştirakiyle “Ortak İş Birliği Platformu”nu kurdu.

Depremde ağır hasar alan Hatay-Samandağ, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da ‘Kasaba’ ismi verilen hayat merkezleri oluşturacak Platform, birinci merkezi Hatay-Samandağ’da kurmaya başladı.

AFAD başkanlığında, Samandağ Koordinatör Valisi ve Samandağ Kaymakamlığı uyumunda Samandağ Belediyesi tarafından Mağaracık ve Kurtderesi mevkisinde barınma alanı olarak kullanıma bırakılan 16 dönümlük alanda heyetimi başlayan KASABA projesi, birinci etapta 266 hayat alanını kapsayacak. Samandağ’da ikinci etapta kullanıma bırakılacak alan ile birlikte toplamda 500 hayat alanı 100 donatı alanından oluşan 600 yapılık sürdürülebilir hayat merkezi tamamlanacak.

Proje kapsamında devlet kurumlarının kullanıma bırakacağı alan ölçüsünde, her kentte 600 adet olmak üzere toplam 1.800 konteynerden oluşan merkezler oluşturulacak. Barınma gayesiyle kurulacak iki oda ve bir banyodan oluşan konteynerler, bir konutun tüm temel ihtiyaçlarını de içerecek formda hazır olarak teslim edilecek.

Sanayi sitelerine entegre edilmesi hedefleniyor

Diğer konteynerler ise revir, sıhhat ocağı üzere sıhhat hizmetleri; kreş, derslik üzere eğitim alanları; oyun, kütüphane, bayan merkezleri, yaşlılara özel alanlar, çay ocağı üzere toplumsal donatılar; atölye, ticaret, sanayi üzere çalışma alanları ile depo, güvenlik ve idare alanlarını kapsayacak.

Kamu kurumları ve lokal idareler iş birliği ile hayata geçirilen KASABA projesi kapsamındaki bir öbür kıymetli amaç de bu merkezlerin kentlerdeki ekonomik faaliyet alanlarına entegre edilmesi olarak belirlendi. Bu kapsamda Ortak İş Birliği Platformu’nun kullanımına bırakılacak alanlarda kurulacak hayat merkezlerinin, organize sanayi bölgeleri yahut küçük sanayi sitelerine entegre edilmesi de hedefleniyor.

Hedef göç ve işgücü kaybını önlemek

Böylece sarsıntıdan etkilenen kentlerden göçün önlenerek, istihdam ve iş gücü kaybının önüne geçilmesi ve üretimin bölgede kalmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Samandağ’daki birinci KASABA’da altyapı çalışmaları süratle devam ederken iş dünyası da konteynerlerin alımı için harekete geçti. Denizli Genç İş İnsanları Derneği’nin (DEGİAD) 50, Adana Endüstrici ve İş İnsanları Derneği’nin (ADSİAD) 25, OMEGA Grup’un 10 konteyner bağışı ile başlayan seferberlik kampanyasının yanı sıra barınma ve toplumsal alanlar için gerekli tüm eşya ve teçhizatlar da yeniden iş dünyasının dayanağıyla tedarik edilecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar