Parapiyasasi.net
Twitter, Türkiye’de birtakım içerikleri engelledi
Yazar: -13 Mayıs 2023
6

Türkiye’de seçime bir gün kala Twitter’dan kimi içeriklere engelleme kararı çıktı.

Twitter’dan yapılan açıklamada, Twitter’a iletilen erişim engellenmesine yönelik mahkeme kararları uyarınca ve Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak maksadıyla, Türkiye’de birtakım içeriklerin erişimine engelleme getirildiği tabir edildi.

Açıklamada ilgili hesap sahiplerinin bu süreçler hakkında bilgilendirildiği belirtildi. Engellenen içeriklerin dünyanın geri kalanında erişilir olmaya devam edeceği de açıklandı.

Sosyal medya düzenlemesi Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı

Nisan ayında yürürlüğe giren toplumsal medya düzenlemesinde Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan toplumsal ağ sağlayıcıları, kendilerine bildirilen içeriğin çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve şahıslar tarafından yapılacak müracaatlara ait istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren Türkçe hazırlanmış raporları 6 aylık periyotlarla BTK’ya bildirmekle yükümlü kılınmıştı.

Raporda, içeriğin çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve bireylerden gelen müracaatların alınması, kıymetlendirilmesine yönelik teknik altyapıya ve kararları uygulayacak işçi niteliklerine ve idari kapasiteye dair bilgiler, kararların uygulanma mühleti ve hali ile coğrafik kapsamına dair ayrıntılı süreç bilgileri, bireylerden gelen müracaatların sayısı, çeşidi, olumlu yahut olumsuz kıymetlendirilmesi, karşılıklandırılması, olumsuz cevaplandırılanların münasebetleri, sonuçlanma müddetleri üzere sürece ait kategorik ve istatistiksel bilgiler, isimli yahut idari makamlarca gönderilen kararlara ait olarak kararı veren ve kararı gönderen merci, kararın gönderilme biçimi, kararın çeşidi, karara destek mevzuat kararı, kararların gereğinin yerine getirilme mühletleri üzere kategorik istatistiksel bilgiler yer alacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar