• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9735
  % 0,14
 • € EURO
  28,7355
  % -0,02
 • £ POUND
  33,4921
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2800
  % 0,46
 • BITCOIN/TL
  717652,566
  % 1,50
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

“Üç-dört yıl için bile şirket aidiyeti sağlamak gerekiyor”

“Üç-dört yıl için bile şirket aidiyeti sağlamak gerekiyor”

Yöneticilerde en çok aranan özelliklerin başında esneklik ve adaptasyon, kriz idaresi, tahlil odaklılık, sonuç odaklılık, güçlü finansal okur müelliflik geldiğini belirten Stanton Chase Lider Yardımcısı Davet Alkaya, yaptığı işin tesirini öngörebilen ve ölçen yani veriyle çalışan yöneticiler ön planda olduğunu ile getirdi.

Fakat günümüz iş dünyası ve ekonomik gerçeklikleri uçtan uca yönetebilen yöneticilerin de çok arandığının altını çizen memleketler arası yönetici araştırma ve liderlik danışmanlığı şirketi Stanton Chase Lider Yardımcısı Davet Alkaya, katıldığı Bloomberg HT yayınında pandami ile birlikte değişen iş gücü piyasası, çalışan sadakati ve yöneticilerde aranan özelliklere ait değerlendirmelerde bulundu.

“Üç-dört yıl için bile şirket aidiyeti sağlamak gerekiyor”

Pandeminin toplumsal eşitsizliği çok görünür hale getirdiğinin altını çizen Alkaya, “Çalışan bağlılığı da çok kıymetli hale geldi, aslında kimsenin bir şirkette artık 15 sene çalışmasını beklemiyoruz. Lakin üç-dört sene çalışması için bile fiyatın dışında şirket aidiyeti sağlaması da gerekiyor” diye konuştu.

Türk yöneticilerin kriz anlarında ve dalgalı sularda navigasyonda çok ustalaştıklarını ve dünyada fark yarattıklarını lisana getiren Alkaya, 2018’den sonra dünyanın her yerinde yöneticilerin bir standarta geldiğini aktardı.

“Teknoloji yeteneğe yansımalı”

Chat GPT, AI ve teknolojik gelişmelerin yeteneklere yansıması gerektiğinin altını çizen Alkaya şöyle konuştu:

“Bunların olumsuz yanı tembelliğe itebilir. Birtakım iş kollarını geçersiz hale getiriyor. Kaynak olarak bir avantaj sağlıyor nasıl kullanıldığına bağlı. Yani siz ham veriye kolay kolay ulaşmak istiyorsanız yararlı fakat o ham veriyi ham haliyle kullanıyorsanız ziyanlı.

Yöneticilerin en büyük handikapının önceliklendirme, paydaş ve çıkar idaresi olduğunu düşünüyorum. Günlük operasyonel ve kısa vadeli gayelerle, uzun vadeli teşebbüslere odaklanmak sıkıntı.”

YORUMLAR YAZ