• YARIM ALTIN
  5.534,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9802
  % 0,22
 • € EURO
  28,7912
  % 0,24
 • £ POUND
  33,5725
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  3,7086
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,2794
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  717792,306
  % 1,30
 • BIST 100
  8.108,24
  % -0,13

UEA Lideri Fatih Birol’a Çin’den milletlerarası ödül

UEA Lideri Fatih Birol’a Çin’den milletlerarası ödül

UEA’nın açıklamasına nazaran, Birol’a mükafatı Çin’e yaptığı resmi ziyaret sırasında takdim edildi.

Birol’un iktisat, mühendislik ve güç hususlarında memleketler arası işbirliğine verdiği katkıyı onurlandırmak için Çin Mühendislik Akademisi tarafından verilen “Yabancı Akademisyen” mükafatı, ülkenin mühendislik, bilim ve teknoloji alanında en yüksek memleketler arası ve ömür uzunluğu onur mükafatı olarak biliniyor.

Bu unvanla Birol, Çin Mühendislik Akademisi’nin de resmi bir üyesi oldu.

UEA’nın açıklamasında ödül törenindeki tabirlerine yer verilen Çin Mühendislik Akademisi Lideri Li Xiaohong, Birol’un akademiye katılışından duyduğu memnuniyeti söz ederek, “Birol’un güç mühendisliği, iklim değişikliğiyle uğraş ve iktisat alanındaki seçkin hizmetlerini herkes biliyor. Kendisinin UEA’daki çalışmaları, dünyanın her yerindeki ülkeler ortasında güç, bilim ve teknoloji alanında memleketler arası işbirliğini ve alışverişi geliştirmek için kritik değere sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

Birol ise mükafatı almaktan onur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“UEA İcra Yöneticisi olarak atandığımda, tüm büyük gelişmekte olan ekonomilere kurumun kapılarını açmayı öncelik olarak belirledim ve birinci resmi ziyaretimi Çin’e yaptım. Çin, mühendislerin topluma yaptıkları kıymetli katkıları çok âlâ biliyor. Mühendisler ve geliştirdikleri uzmanlık, global güç dönüşümün temeli. Mühendisler olmadan rüzgar türbinleri, güneş panelleri, elektrikli otomobiller yahut çağdaş dünyada güvenmeye başladığımız başka kıymetli teknolojiler olmazdı.”

Çin Mühendislik Akademisi’nin Genel Konseyi, yabancı akademisyenleri iki yılda bir seçiyor.

Çinliler haricinde mükafatın daha evvel verildiği isimler ortasında Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Nobel Mükafatı kazananları Barry J. Marshall ve Satoshi Omura yer alıyor.

YORUMLAR YAZ