Parapiyasasi.net
UEA, petrol talebi varsayımını günlük 200 bin varil artırdı
Yazar: -16 Mayıs 2023
7

UEA’nın bugün yayımlanan aylık petrol piyasası raporuna nazaran, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük bazda 2 milyon 200 bin varil artışla 102 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Talebin, OECD bölgesinde geçen yıla nazaran 349 bin varil artışla günlük 46 milyon 300 bin varil, OECD üyesi olmayan ülkelerde ise 1 milyon 860 bin varil artışla günlük 55 milyon 710 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol talebi yılın birinci aylarında OECD ülkelerinde zayıf seyretti lakin dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in ekonomisindeki istikrarlı büyümeye bağlı olarak beklentilerin üzerinde bir artış trendine girdi. Ülkenin petrol tüketimi Mart’ta günlük 16 milyon varil artarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel ekonomik görünüm bankacılık dalında yaşanan kasvetler ve faiz artırımlarıyla son vakitlerde olumsuz bir seyre girdiği belirtilen raporda, krizin tesirlerinin kısa periyotlu değil uzun devirli olacağı ve enflasyonla gayret için bankaların uyguladığı sert faiz kararlarında sona gelindiği beklentilerine işaret edildi.

Küresel petrol arzı azaldı

Rapora nazaran, günlük global petrol üretimi geçen ay bir evvelki aya nazaran 230 bin varil azalarak yaklaşık 101 milyon 100 bin varil düzeyinde gerçekleşti. Kanada’nın batısında yer alan Alberta eyaletinde 6 Mayıs’ta başlayan, akabinde British Columbia bölgesine sıçrayan orman yangınları ve OPEC+ üretim kesintileriyle bu düşüşün Mayıs’ta 1 milyon varili bulabileceği belirtildi.

OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise Nisan’da bir evvelki aya nazaran 310 bin varil azalarak yaklaşık 28 milyon 850 bin varil oldu. Bu devirde ham petrol dışındaki başka konvansiyonel olmayan OPEC üretimi de günlük 5 milyon 360 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylelikle OPEC’in günlük petrol üretimi geçen ay yaklaşık 34 milyon 210 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise kelam konusu devirde evvelki aya nazaran günlük 80 bin varil artarak yaklaşık 66 milyon 910 bin varil oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar