Parapiyasasi.net
Ukrayna’nın tahıl sevkiyatları müzakere öncesi kesintiye uğradı
Yazar: -10 Mayıs 2023
5

Tahıl koridoru mutabakatının uzatılması için kritik kıymetteki 18 Mayıs tarihi yaklaşırken, Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatlarının kesintiye uğradığı aktarıldı.

Ukrayna’dan sevkiyat yapan gemilerin kontrollerinin tekraren kesintiye uğradığı ve Karadeniz’deki tahıl sevkiyatlarının evvelki ayların gerisinde kaldığı belirtildi.

Ukrayna Tarım Ticareti Derneği İcra Şurası Yöneticisi Roman Slaston, Bloomberg ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “Birçok çiftçi ve büyük tarım üreticisi, tahıl ve yağlı tohum eserlerini ihraç etmede telaş duyuyor.” dedi. Slaston, tahıl koridoru mutabakatının Mayıs ortasından sonraya uzayabilme ihtimalinin yeni kontratları ve sevkiyatları olumsuz etkilediğini de lisana getirdi.

Tahıl koridoru mutabakatının mühleti, Rusya’nın itirazları giderilmezse 18 Mayıs’ta dolacak.

Müzakere tarih muhakkak oldu

Karadeniz tahıl koridoru muahedesine dair üst seviyedeki dörtlü görüşme 10 ve 11 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergei Vershinin, Karadeniz tahıl koridoru mutabakatına dair üst seviyedeki bir dörtlü görüşmenin 10 ve 11 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Ukrayna’nın yine yapılandırmadan sorumlu bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu yeni gelen gemilerin kaydını oluşturmayı ve incelemelerini gerçekleştirmeyi reddederek bir kere daha ‘tahıl girişimini’ bilfiil durdurdu. Bu yaklaşım, hâlihazırdaki muahedenin kurallarıyla çelişiyor” açıklamaları yer almıştı.

Rusya, Ukrayna tahılının ihracına imkan sağlayan muahedeyi Rusya’nın kendi tahıl ve gübre ihracatının önündeki pürüzler kaldırılmadığı takdirde, 18 Mayıs’tan sonraya uzatmayacağını açıklamıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar