Parapiyasasi.net
Uluslararası Piyasalarda Son durum
Yazar: -06 Ocak 2021
5

Uluslararası hisse senedi piyasaları 2021 yılına güçlü bir başlangıç yaparak rekor düzeyde bir yönelim gerçekleştirdi. Dolar yeni yılın ilk döneminde önemli paralar karşında gerilemeye başlarken, altın ise yükselişine devam etmekte. Kovid-19 aşılarının çıkması ve pandemi endişesinin biraz olsun azalmaya başlamasıyla birlikte dolar yeni yılın ilk haftasına gerilemeyle başlarken, küresel hisse senedi göstergesi ise rekor düzeye yönelme gösterdi. Altın ve ABD hazine tahvillerinin ise faizleri yükselişte. Güney Kore’de ve Avustralya’da hisse senetleri sıçrama yaparak yeni seneye başladı. Ancak Japonya başbakanı Yoshihide Suga’nın vaka sayılarındaki artışlarının önüne geçmek için Tokyo bölgesinde olağanüstü hal ilan etmeyi düşündükleri yönündeki ifadeyle birlikte düşük performans göstermeye başladı. S&500 Endeks vadelileri, 31 Aralıkta yılın en yüksek seviyesinde tırmanış seviyesinde kapatmasının ardından yeni yıla dalgalı bir şekilde başladı. Altın ise yaklaşık iki ayın en yüksek seviyene tırmanışa geçti.

Dolar, küresel büyümede G-10 paralarının tamamı karşısında getirileme başladı. Offshore Yuan güçlenerek 2018 yılının ortasından beri en yüksek seviyeye çıktı. Çin ve Hong Kong’da borsa endeksleri NYSE’nin Çin’in en büyük üç telekomünisyon şirketini kottan çıkarmaya yönelik adımlarına rağmen yükselişi sürdürdü. Ancak piyasalarda China Mobile Ltd., China Telecom Corp. , ve China Unicom Hong Kong Ltd. şirketlerinin hisse değerleri değer kaybetmeye yönelik bir adım seyretti. Hisse senetlerinin 2021 yılının yeni haftasında yüksek değerler ile girerken aşı dağıtımı ve merkez bankalarının desteği ile hükümet yardımlarının ekonomik büyüme ve şirket karlarının artacağına yönelik olumlu beklentiler ile başladı. Satın alma yöneticileri endeksleri ile Asya boyunca imalat faaliyetlerinin ihracatını destekleyen tavırların artması beklenmekte. Ancak çinin uluslararası piyasalarda toparlanması hız kaybetmeye başladı.

Uluslararası Piyasalarda Son durum

Kovid-19 vakalarının artışının devam etmesi ve aşı dağıtımın ise hala belirsizliği yatırımcılar için göz ardı edilmeyecek öneme sahip olmaya devam etmekte. Petrolün 2021 yılına girdiğimiz ilk haftada fiyatı 49 doları aştı. Son yıllarda popülerliğini artıran kripto para Bitcoin ise yeni yıla girdiğimiz şu dönemde ilk kez 34 bin doları geçmiş bulunmakta. Korona virüsün uluslararası devam ettiği bu dönemde küresel enfeksiyonlar 85 milyonun üzerine tırmandı. ABD’de günlük vaka sayısının artışında rekor seviyede artışın sürmesi halinde piyasalara olan etkisini yeni ilk haftasında takip edeceğiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar