• YARIM ALTIN
  5.532,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0360
  % 0,07
 • € EURO
  28,8437
  % -0,06
 • £ POUND
  33,3881
  % -0,39
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2814
  % 1,41
 • BITCOIN/TL
  728143,696
  % -0,83
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Uzmanlardan Yeni Borsa Uyarısı

Uzmanlardan Yeni Borsa Uyarısı

Uzmanlardan yeni borsa mağdurları olmasın diye yapılan uyarılara şu dönemde göz atmak önemli olacaktır. Borsa İstanbul’da yüksek getiri arayışı içindeki yatırımcılar 2020 yılında çoğunlukla aradıklarını alsalar dahi sert fiyat hareketleriyle oluşan mağduriyet haberleri yıl 2020 yılının son dönemlerinde artış göstermişti. Borsaya bireysel yatırımcıların ilgisi tarihte görülmemiş bir şekilde artarken uzmanlar, gerekli bilgi ve donanıma sahip olmayan yatırımcıların yaşayabilecekleri sorunları önceden yaptıkları uyarılarla mağduriyetlerin oluşmasını engellemek istemekteler.

Borsa İstanbul’da rekor seviyelerin görülmesi ve pandemi nedeniyle evde kalan vatandaşların sermaye piyasalarına artan ilgisiyle birlikte, bunun yanında artan teknoloji gelişmeleri sayesinde finansal sisteme erişim kolaylığının yaşanmasıyla, düşük faizli ortamın yaratmış olduğu getiri arayışı özellikle insanların ilgisinin borsaya yönelmesini sağladı. Borsadaki yerli yatırımcının sayısı yılbaşından bu güne her ay ortalama 62 bin artarak 1,9 milyon kişiye ulaşırken bunun çoğunluğunu 25 yaş altı yatırımcıların oluşturması ve bu gençlerin borsaya ilgi duymasıyla yaklaşık 4 katın sütünde bir artış seyretmekte. Hisse sendi fiyatlarındaki değişimleri incelediğimizde, yılbaşından bu güne kadar işlem gören yaklaşık 400 hisse senedinin 370’i bir önceki yıl kapanışına göre değer kazansa da bireysel yatırımcıların tercih ettiği derinliği az olan hisse senetleri, yıl içerisinde sert dalgalanmalarla yüksek oranlı kayıplar yaşanmasına neden olduğu bilinmekte.

Uzmanlardan Yeni Borsa Uyarısı

Analistler, bireysel yatırımcıların getiri arayışının anlaşılır olduğunu ancak borsada işlem yapmanın birçok riski içinde barındırdığını unutulmasının hatalara neden olacağını söylemekte. Özellikle sosyal medyanın hissede senedi fiyatlarını manipüle ederek bireysel yatırımcıların portföylerine göz diken dolandırıcılara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyleyen analistler, yatırımcıların bu tuzaklara düşerek tasarruflarını kaybetmeden önce mutlaka yetkili bir aracı kurum ve uzmanlardan destek alarak uyarılarının dikkate alarak adım atamaları gerektiği uyarılarında bulunuyorlar. Yerli yatırımcı sayısı ile birlikte rekor kıran borsada, deneyimsiz yatırımcıların paralarına göz diken bu manipülatörler özellikle sosyal medyadan bilinçli bir operasyon düzenlemekte. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle finansal işlemlerde de ilerleyen teknolojiler ve mobil uygulamalar, yatırımcıların borsaya çekilmesini kolaylaştırmış ve kısa yoldan zengin olma umuduyla vatandaşların birikimlerini tehlike sokacak unsurlar yaratmakta.

YORUMLAR YAZ