Parapiyasasi.net
Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nedir?
Yazar: -30 Mart 2021
28

Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nedir? Sahip olunan altınların yatırımı için vadeli ve vadesiz olmak üzere iki hesap türü ile gerçekleştirilebilmektedir. Yatırım yapmak için kullanılan ne sık yöntemlerden biridir. Peki, bu hesaplar nedir? Vadesiz altın hesabı nedir? Bunları açıklayalım.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Bu hesap için vade süresi seçilmektedir. Bir faiz oranı belirlenir. Bu süre içerisinde sahip olunan altın miktarı belirlenen bu faiz oranı üzerinden belli bir miktar kazanç sağlamaktadır. Bu hesabın diğer altın hesaplarından farkı vardır. Bu altın hesabı ile piyasada oluşan altındaki fiyat artışına göre ve belirlenmiş olan faiz oranına göre kazanç sağlanmaktadır.

Örneğin Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu koşullardan biri, bu hesabı açmak için belirlenen minimum tutar 10 gramdır. Sağlamış olduğu garantilerden biri ise çalınma ya da kaybolma riskinin olmamasıdır. Bununla beraber faiz getirisi ile altın elde etme imkanı sağlamaktadır. Sağlamış olduğu bir diğer olanak ise bu hesabın Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamına girmesidir.

Vadeli, Vadesiz Altın Hesabı Nedir?
Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı ile herhangi bir masraf ödemesi yapılmadan altın alıp satma işlemleri ya da gelir vergisi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Hesap açıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan işlemlerde fiziki olarak hesaba teslimatı yoktur. Aynı şekilde de altın ödemesi fiziki olarak yapılmamaktadır.

Yine Ziraat Bankasının sunmuş olduğu koşullar örneğine bakalım. Yapılacak olan hiçbir işlem için masraf yoktur. Alıp satmak için gerçekleştirilecek olan işlemler ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bahsi geçen hesaplar için yapılmakta olan alım-satım işlemindeki geçerli altınlar, 1000/1000 oranında saftır. İlan edilmekte olan fiyatlar için de aynı saflık oranı söz konusudur. Ödeme, teslimat gibi gerçekleştirilecek olan işlemler hiçbir şekilde fiziki olarak yapılmamaktadır.

Hangi Bankalar Altın Hesabı Açmaktadırlar?

Her banka aynı koşullarda hesap açmamaktadır. Bu yüzden hesap açmak için bankaların koymuş oldukları koşulları incelemekte fayda vardır.

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Kuveyt Türk
  • Yapı Kredi Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Garanti Bankası

Bahsi geçen bankalardan rahatlıkla bu hesaplar açılabilir. Bunun için ilgili şubeye giderek talep oluşturulur. Bu şekilde istenilen hesap açılacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar