Parapiyasasi.net
Vanguard: İktidar değişimi Türk tahvillerine ilgiyi artırabilir
Yazar: -09 Mart 2023
7

Yaklaşık 7,1 trilyon doları yöneten Vanguard Group Inc.’in Gelişen Piyasalar Sabit Getirili Menkul Değer Masası Lideri Nick Eisinger, Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Türkiye için birtakım “ağırlık azalt” durumlarını kapamaya başladıklarını belirtti.

Bu atak, Vanguard’ı Erdoğan periyodunun sona ereceği ihtimaline nazaran pozisyonlanan yatırımcıların ortasına yerleştiriyor. Yabancı yatırımcılar lira cinsi varlıklarını rekor düşük düzeylere indirirken son beş yılda tahvil ve pay piyasalarında 60 milyar dolar yabancı çıkışı yaşanmıştı.

Bloomberg’e konuşan Eisinger, “Eğer Erdoğan kaybederse Türk tahvilleri çok karlı olabilir. Şayet Erdoğan kazanırsa, büyük ihtimal ortodoks olmayan faiz siyasetlerine ve kredi genişlemesine devam edecek ve bu durumda büyük olasılıkla dış finansman açığı büyük ölçeklerde kalmaya devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan’ın yüksek faizin enflasyonun sebebi olduğu tezi ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018’den beri faizi düşük düzeyde tuttu. Bu siyasetin yan tesiri olarak yüksek enflasyon, zayıf lira ile birlikte lira cinsi enstrümanlara iştahın giderek azalması yabancıların çıkışıyla sonuçlandı.

Bu hafta başında “Altılı Masa” olarak anılan muhalefet bloku, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak duyurdu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın siyasetlerini bilakis çevirecekleri kelamını verirken merkez bankası bağımsızlığını ve ekonomik meselelere daha piyasa dostu bir yaklaşımı benimsediklerini lisana getiriyor.

Türkiye’nin dolar cinsi tahvilleri bu yıl rakiplerinden daha düzgün performans gösteriyor. En uzun vadeli Türkiye dolar tahvili bu yıl yüzde 3,6 yükseliş kaydetti. Bloomberg’in gelişen ülke tahvil endeksindeki yükseliş ise yüzde 0,4 ile sonlu kaldı. Bloomberg’in derlediği datalara nazaran, Vanguard’ın gelişen ülke tahvil fonu 2023’te yüzde 1,2 yükselirken son beş yılda da yüzde 17 karla rakiplerinin yüzde 99’undan daha düzgün performans sağladı.

Eisinger muhalefetin seçimi kazanması durumunda liranın da kıymet kaybetmesine müsaade verileceği beklentisiyle lira cinsi tahvillere de bakabileceklerini söyledi. Türk yetkililer geçtiğimiz altı ayda lirayı denetim altında tutarak kademeli paha kaybı çizgisinde tutmuştu. Birçok yatırımcı bu durumun lirayı çok kıymetli hale getirdiğini söylemişti.

Eisenger, “Erdoğan’ın kaybettiği senaryoda Döviz cinsi tahviller en güzel seçeneklerden biri olabilir. Zira kur muhtemelen yeni idare altında zayıflamak durumunda kalacak.” diye konuştu.

RBC Küresel Asset Management Fon Yöneticisi Laurence Bensafi aynısının pay senedi piyasası için de geçerli olabileceği görüşünde.

Bensafi “Eğer muhalefetin önde olduğunu gösteren anketler görülmeye başlanırsa kimi yabancı yatırımcıların geri dönecektir. Şu an ilgi büyük lakin yeniden de belirsizlik yüksek. O an geldiğinde yatırımcılar çabuk harekete geçmek için değerlendirmelerini yapıyor” diye konuştu. –Srinivasan Sivabalan bu habere katkıda bulunmuştur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar