Parapiyasasi.net
Vergi affı paketinde sarsıntı düzenlemesi bekleniyor
Yazar: -04 Mart 2023
7

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle çalışmalarına orta veren Meclis’in çalışmalara yine başlamasıyla SGK borçları, vergi cezaları, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçişleri, idari para cezaları, tahsil kredisi borçları faizlerinin silinmesini kapsayacak vergi affı konusu da tekrar gündeme geldi.

Yeni vergi borcu yapılandırma paketi TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda kabul edildi. Vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, sigorta primleri, KYK borçları üzere pek çok borcu kapsayan vergi borç yapılandırma kanun teklifinin TBMM’de görüşülmesinin akabinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş vergi affı paketine ait ayrıntıları açıkladı. Elitaş, Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edilen ‘Bazı Alacakların Tekrar Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne verilecek önergelerle zelzele bölgesine dönük düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Deprem bölgesindekilerin ‘Veraset ve İntikal Vergisi’nden muaf olacaklarını aktaran Elitaş, zelzele bölgesindeki patron ve çalışanlara da 50 bin liraya kadar yapılan nakdi yardımların sigorta primi ve vergiye tabi olmayacağını kaydetti.

Elitaş, ödemelerin nasıl yapılacağını ait şu bilgileri verdi:

“Kanun kararlarından yararlanmak isteyenler 30 Nisan 2023’e kadar ilgili yönetime başvuracak ve yapılandırma fiyatlarını peşin yahut taksitle ödeyebilecek. Birinci taksit ödemeleri Mayıs ayında yapılacak. 2021’deki yapılandırmada 36 ay, 18 taksit formundaydı. Şimdiki teklifte 48 ay, 4 yıl olarak, yani her ay ödeyebilme imkanı mevcut.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar