Parapiyasasi.net
“Vergi düzenlemesi sanat piyasalarının ana hususlarından biri”
Yazar: -18 Mayıs 2023
5

Türkiye’de sanat piyasalarında fiyatların olması gerektiği yere gittiğini lisana getiren Arka Consultancy Kurucusu ve Sanat Danışmanı Sevil Dolmacı, katıldığı Bloomberg HT yayınında ülkedeki sanat piyasaları ve sıkıntılara ait değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’de sanat konusundaki vergiler düzenlenmesi gereken ana sorunlardan bir tanesi” diyen Dolmacı, “Türkiye’de dağınık bir sistem içerisindeyiz bu yüzden fiyat skalası yok, artık kimi sanatkarlar çok talep aldığı için ve üretim maliyetleri de çok arttı sanatkarlar tarafından bakarsak birçoğu yurtdışından materyal getiriyor. 6 ayda bile çok fiyat artışı yapan sanatkarlarımız var” diye konuştu.

Dolmacı, İstanbul Çağdaş tekrar kapılarını açmasının değerli olduğuna dikkat çekerek, “Uluslararası bağlantıları olan galeriler segmentlerini yükseltti” dedi.

“Maliyetler ciddi”

Şu anda kasalama maliyetlerinin önemli sayılara ulaştığını ve bunların bir de Döviz bazında olduğunu aktaran Dolmacı, “Bir galerinin bunları yönetmesi hiç kolay değil. Bizim maliyetlerimiz yüzde 40 oranında arttı. Biz Bakanlık nezdinde bu vergileri ve maliyetleri konuşuyoruz umarım bir düzenleme olur” sözlerini kullandı.

Dolmacı, kripto Borsası çökünce NFT yapıtlara de ilginin azaldığını belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar