Parapiyasasi.net
Viop Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? Neden Kullanılır?
Yazar: -27 Mart 2021
47

Viop yatırımı ile ilgilenen kişiler genellikle viop nedir? nasıl işlem yapılır? neden kullanılır? gibi soruların cevabını ararlar. Çünkü Viop yatırımı yapmadan önce konunun araştırılması önemlidir.

Viop Nedir?

Viop; Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası teriminin kısaltılmış ismidir. Viop yatırımında türev araçların alım ve satım işlemleri yapılırken, tüm işlemler aracı kurumlar ile gerçekleştirilir. Viop işlemleri, belirli seanslar ve saatler arasında gerçekleştirilir.

Viop Nasıl Oynanır?

Vadeli işlemler esnasında bir pozisyon oluştururken, kısa ve uzun pozisyon isimleriyle karşılaşılır. Viop yatırımında, hangi durumlarda uzun, hangi durumda kısa bir pozisyon oluşturulacağının kararı doğru alınmalıdır. Viop hakkında bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri de; uzun pozisyonların kısa pozisyonlarla, kısa pozisyonlarında uzun pozisyonlar ile kapatılacağıdır.

Viop Teminat Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında, işlem yapmak için hesapta bulunması gereken belirli bir miktar vardır. Bu miktara ”teminat” adı verilir. Teminatlar işleme tabi olan her sözleşme için Borsa İstanbul A.Ş. tarafınca ”SPAN Parametreleri” başlığının altında belli dönemlerde hesaplanır ve açıklanır. Viopta herhangi bir işlemden önce hesapta olması gereken tutara ise ”başlangıç teminatı” adı verilir.

Viop Nedir?
Viop Nedir?

Viop Yatırımdan Önce Hangi Terimler Öğrenilmelidir?

Yatırımcıların, Vioa piyasasına adım atmadan önce bilmeleri gereken bazı terimler vardır. Bu terimlerin anlamlarına ve çalışma mantıklarına, e-kitaplar ve videolar aracılığıyla ulaşılabilir.

Viop yatırımı hakkında bilinmesi gerekenler en temel haliyle şu şekildedir;

  • Kaldıraç oranları öğrenilmelidir.
  • Vadeli işlem sözleşmeleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Komisyon oranları araştırılmalıdır.
  • Aracı kurumlar hakkında araştırma yapılmalıdır.

Bunlar, sektöre adım atmadan önce bilinmesi gereken en temel kavramlardır. Ayrıca bu alanda eğitim almak da atılabilecek doğru bir adım olacaktır.

Kaldıraç Oranı Nedir?

Kaldıraç oranları, sözleşme fiyatlarına ve borsanın belirlediği teminat miktarlarına göre değişiklik gösterir. Vadeli işlemlerde kullanılan kaldıraç oranı 1’e 20’ye kadar varabilir. Burada bilinmesi gereken; kaldıraç oranlarının sermayeyle daha fazla işlem yapmasına imkan verirken karı arttırdığı gerçeğidir.

Viop Neden Kullanılır?

Viop, borsa ve forex’e göre çok daha kazançlı bir piyasadır. Yatırımcılar tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de; herhangi bir aracı ya da minimum yatırım tutarı istememesidir. Viop sayesinde tecrübesi olmayan yatırımcılar, ufak yatırımlarla başlayarak, işin mantığını kolayca kavrayabilir. Viop oldukça yeni bir piyasa olduğu için, kazanç oranı da oldukça yüksektir. Bu sebeple birçok uzman, Viop’un değerlendirilmesini önerir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar