Parapiyasasi.net
VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı
Yazar: -03 Mayıs 2023
4

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,5 artışla 5.499,75 puandan başladı.

Haziran vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 5.499,75 düzeyinden süreç gördü.

Negatif seyir devam ediyor

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 2,1 altında 5.470,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise kayıplarının bir kısmını telafi ederek 5.500,00 puana çıktı.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı para siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmeler öncesinde bankacılık kesimine ait tasaların artmasıyla negatif bir seyir izlendiğini söyledi.

Para piyasalarında, Banka’nın siyaset faizini yüzde 90 ihtimalle 25 baz puan artıracağı ve “şahin” siyasetlerini sonlandıracağı fiyatlanıyor.

Politika metninde ve Powell’ın açıklamalarındaki yönlendirmelerin ehemmiyetine dikkati çeken analistler, gelecek periyoda ait ipuçlarının piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan, Halkbank’ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, kimi müştekiler tarafından ABD’de banka aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasının, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi tarafından reddedildiğinin belirtilmesinin akabinde bugün Halkbank’ın hisse vadeli kontratları yüzde 4’ün üzerinde bedel karıyla sürece başladı.

TÜFE bilgileri takip ediliyor

Analistler, bugün yurt içinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt dışında ise Fed’in para siyaseti kararları ile Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının yanı sıra ABD’de ADP özel dal istihdam bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 5.600 ve 5.650 düzeylerinin direnç, 5.450 ve 5.400 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, nisan ayında TÜFE’nin yüzde 2,65 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,65) nazaran, bir evvelki ay yüzde 50,51 olan yıllık enflasyonun yüzde 44,06’ya gerileyeceği hesaplanıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar