Parapiyasasi.net
Vivo, Türkiye’de üretimi yüzde 20 artırıyor
Yazar: -15 Mart 2023
6

HANDE BERKTAN

Dünya genelinde en çok satan birinci 5 akıllı telefon markasından biri olan Çinli tüketici elektroniği şirketi Vivo, Türkiye’de yeni yatırıma hazırlanıyor. Şirket, 2021 yılında toplam 20 milyon dolarlık yatırımla hizmete giren Gebze fabrikasında, 4. üretim bantlarını devreye alarak kapasitesini yüzde 20 artırmayı ve ek 100 kişilik istihdam sağlamayı planlıyor.

Gebze’de tesislerinde üretim yapan Vivo Türkiye, Çin, Güney ve Güneydoğu Asya’dan sonra 8. üretim merkezi olarak vivo’nun küresel üretim kapasitesini yıllık 200 milyon adedin üzerine çıkardı.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Vivo Türkiye CMO’su Ertan Şensoy “Vivo Türkiye üretim tesisinin faal kapasitesini, 2022 yılı sonunda devreye alınan üçüncü üretim bandı ile yüzde 35 oranında artırmıştı. Mevcutta üretimde 300’ün üzerinde kişi istihdam ediliyor. Bu yılın ikinci yarısında 4. üretim bandı yatırımımızla 5G takviyeli aygıtların üretimine başlayacağız. Üretimde yüzde 20 artış hedefliyoruz. Yeni üretim bandı ile birlikte üretimde 100 bireye ek istihdam imkanı sunulacak. Türkiye’de 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran ciromuzda yüzde 200’ün üzerinde artış sağladık” dedi.

“Tedarik zincirlerine yatırım sürecek”

Vivo Türkiye Genel Müdürü Ted Dai, “Vivo birinci ekran altı parmak izi okuyucu, birinci açılır kapanır pop-up kamera üzere inovasyonlarıyla üretim gerçekleştiriyor. Hem dünya genelinde hem Türkiye pazarında istikrarlı ve başarılı bir büyüme ivmesi yakaladık. Türkiye’de de tüm Y serisi modellerimizi vivo Türkiye fabrikasında üretiyoruz. Türkiye Vivo için çok kıymetli bir pazar. Türkiye yatırımımızı uzun vadeli ve geniş kapsamlı planlıyoruz. Yeni üretim sınırlarını hayata geçirerek üretim tesisimizi tam kapasiteli olarak kullanmaya ve tedarik zincirlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar