Parapiyasasi.net
Yapı kontrolü için idari ceza bildirimi
Yazar: -14 Mart 2023
7

Hakkında üçüncü bir yıl yeni iş almaktan men cezası verilen yapı kontrol kuruluşlarının yapı kontrol müsaade dokümanı iptal edilerek faaliyetine son verilecek.

Yapı kontrol kuruluşları ile bu kuruluşlarda vazifeli mimar ve mühendisler hakkında tesis edilecek olan idari cezaların uygulanmasına ait temelleri belirleyen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, yapı kontrol kuruluşlarının faaliyetleri, ihbar yahut şikâyet üzerine ya da resen incelenebilecek. Öngörülen temellere nazaran kontrol vazifesini yerine getirmediği tespit edilen yapı kontrolü kuruluşları hakkında uygulanacak idari müeyyideler, her bir iş için farklı ayrı düzenlenecek.

Bu kuruluşlarda birden fazla fiilden ötürü idari para cezası verilmesi gerekse bile bu bedel yapı kontrol hizmet kontratı bedelinin yüzde 50’sinden fazla olamayacak.

Yapı kontrol kuruluşları hakkında verilen üçüncü bir yıl yeni iş almaktan men cezasının Resmî Gazete’de ilanı sonrasında, Merkez Yapı Kontrol Kurulu kararı üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca kuruluşun yapı kontrol müsaade dokümanı iptal edilerek faaliyetine son verilecek.

Yapı kontrol kuruluşlarının, denetçi mimar ve mühendisleri ile öbür teknik işçisi hakkında ilgili kanun kapsamında tesis edilecek idari müeyyideler, Merkez Yapı Kontrolü Kurulunun kararı üzerine Resmî Gazete’de ilan edilmek suretiyle uygulanacak ve bu cezalar 1 ay içinde ödenecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar