Parapiyasasi.net
Yardım için omuz omuza
Yazar: -09 Şubat 2023
24

Türk halkı sarsıntı bölgesine yardım için omuz omuza verdi. 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntının büyük yıkıma yol açtığı 10 kentin gereksinimini karşılamak için birçok vilayette yardım merkezleri kuruldu. Buralardan toplanan yardımlar AFAD üzerinde bölgeye ulaştırılmaya çalışılıyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerini bölgeye yardımları da devam ediyor.

Allianz’dan 6 milyon avro destek

Allianz, sarsıntıdan etkilenen bölgelere yapılan yardım çalışmalarını desteklemek maksadıyla 6 milyon avro (121 milyon TL) pahasında dayanak sağlayacak. 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Allianz ayrıyeten 155 binden fazla çalışanını da dayanağa çağırdı. Çalışanlarının da katkılarıyla birlikte etkilenen bölgelere 140 milyon TL’nin üstünde katkı sağlanması bekleniyor.

BtcTurk’den bağış kadar bağış

BtcTurk, 100 milyon TL’ye ulaşma amacıyla, büyüklüğüne bakılmaksızın kullanıcıların bağış ölçüsü kadar bağış yapacak. BtcTurk’ten yapılan açıklamada, “Biriz Beraberiz” sloganıyla kullanıcılarının ismine yardım fiyatı kadar bağış ekleyerek AFAD, AKUT, KIZILAY, Hayata Dayanak, Nef Vakfı, TİDER ve TOG’a yardımın sürdürüleceği ve maksatlarının kullanıcıları ile birlikte 100 milyon TL bağış ölçüsüne ulaşmak olduğu belirtildi.

Petrol Ofisi’nden 100 milyon TL

Petrol Ofisi, afet bölgesindeki arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının kesintisiz sürdürülebilmesi ismine 100 milyon TL‘lik kaynak ayırdığını duyurdu. Petrol Ofisi’nden hususa ait yapılan açıklamalarda şu kelamlara yer verildi: “100 milyon TL’lik 5 milyon litre akaryakıt ikmalini, AFAD’a sunmak üzere 10 vilayetimizdeki istasyonlarımızın otomasyon sistemi üzerinden kademeli olarak bilabedel gerçekleştiriyoruz .”

Samsung’dan 3 milyon dolar

Samsung Electronics Türkiye, zelzele bölgesine 3 milyon dolarlık yardım yapacak. Samsung Electronics Türkiye’den yapılan açıklamada, “Bu bağışın 1,5 milyon doları nakit olarak, geri kalan 1,5 milyon doları ise taşınabilir şarj aygıtı, tablet, beyaz eşya, portatif ultrason, süreksiz barınma tahlillerine ve sıhhat tesislerine dayanak olarak kullanılacak” denildi.

Bayer’den 1 milyon avro

Bayer, Kızılay ve Ahbap Derneği’nin afet bölgelerindeki çalışmalarına katkı sağlamak maksadıyla toplam 1 milyon avro bağışta bulunduğunu duyurdu. Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde başlatılan “İzmir Yardıma Koşuyor” kampanyasıyla toplanan yardım meblağı 16 milyon 88 bin liraya ulaştı.

Dünyadan bağış toplayacak

Siemens AG ve Siemens Healthineers sarsıntı bölgesine 1 milyon euro bağış yapma kararı aldı. Siemens Türkiye’den yapılan açıklamada, “Ayrıca tüm dünyada 365 bin üzerindeki çalışanlarımızın iştiraki ile bir bağış kampanyası başlatmış bulunuyoruz” denildi. Bera Holding çalışanları 4 gün içerisinde 1 milyon TL’nin üzerinde nakdi yardım topladı. Holding bağışı afetzedelerin hesabına aktaracak.

Kuyaş kârının yüzde 1’ini verdi

Kuyaş Yatırım, 2022 yılı kârınızın yüzde 1’i fiyatındaki 2,4 milyon Türk Lirası’nın tamamını AFAD’a bağışlayarak bir kampanya başlattı. Kuyaş, tüm BIST şirketlerini bu kampanyaya katılmaya davet etti.

25 milyon liralık yardım paketi

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) Türkiye iştiraki ICBC Turkey, depremzedeler için 1 milyon TL nakdi yardım takviyesinde bulunduğu bildirildi. Ahlatcı Eğitim Sıhhat ve Yardım Vakfı tarafından 25 milyonluk yardım paketi hazırlanarak AFAD kanalıyla zelzele bölgesine sevk edildi. Ahlatcı Holding’den yapılan açıklamada, “İhtiyaç duyulan, ekskavatör, cazibeli, vinç, dozer, kamyon, treyler, greyder, vidanjör ve gibisi iş makineleri kümemiz bünyesindeki şantiyelerimizde faaliyetler durdurularak zelzele bölgelerine gönderilmiştir” tabirleri kullanıldı.

Bin kişilik barınma merkezi

Sinpaş Holding, afet bölgesindeki vatandaşlara ulaştırmak üzere 18.000 adet termal battaniye ve yaklaşık bin kişinin barınma muhtaçlıklarını karşılayacak hayat konteynırları taşıyan 60 yardım TIR’ını yola çıkarmaya başladı. Sinpaş Holding’den yapılan açıklamada, “Hatay Derince ’de yaklaşık bin kişinin konaklayabileceği bir barınma noktası kurulacak. Sinpaş Holding, konteynırların kurulumundan sonra başta AFAD olmak üzere ilgili devlet kurumları ile uyum halinde yürüttüğü çalışma ile afetzedelerin besin gereksinimlerini karşılamak üzere her türlü dayanağı sağlayacak” denildi.

100 milyon TL bağış topladı

Trendyol ise temel muhtaçlık materyallerini sarsıntı bölgesine fiyatsız ulaştırıyor. Trendyol, “Destek kartları ile Kızılay ve Ahbap uyumunda bölgeye şimdiye kadar 100 milyon TL’den fazla bağış topladık. Ayraca yardım TIR’larımız yola çıktı” açıklaması yaptı Rönesans Holding, bölgeye 100’den fazla inşaat ekipmanın sevk edildiğini açıkladı. Rönesans’tan yapılan açıklamada, “150 konteyner konseyimi gerçekleştirilecek. 28 TIR acil muhtaçlık gereci ve 2 taşınabilir konteyner mutfağımız ilgili kurumlar ile koordineli olarak bölgeye ulaştı. Günlük 20 bin şahsa sıcak yemek sağlanıyor” denildi. Koleksiyon Mobilya da sarsıntı bölgesi iç in 2 milyon lira bağış yapma kakarı aldı. Tat Besin, sarsıntının yaşandığı vilayetlerimizdeki besin gereksinimine takviye vermek üzere hazır yemek eserlerimizi taşıyan TIR’larını gereksinim bölgelerine gönderdi

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar