Parapiyasasi.net
Yarın Kritik: SEC, Bu Kripto Para Süreçlerini Durdurabilir!
Yazar: -14 Şubat 2023
8

GettyImages 1230842615cropped

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), 15 Şubat tarihinde, kripto para şirketlerinin müşterilerine sunabilecekleri hizmetleri etkileyebilecek yeni kural değişiklikleri önermeyi planladığı bildiriliyor. Bu da, bu çeşit kripto şirketleriyle birlikte çalışan birçok hedge fonu, özel sermaye şirketini ve emeklilik fonunu etkileyebilir. İşte detaylar…

SEC’den kripto para atağı geleceği sav ediliyor

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), kripto ve klâsik finans alanlarında kimi yenilikler yapabilir. Bahse aşina olan kaynaklar, ABD’deki en üst seviye düzenleyicinin hedge fonları, emeklilik fonları ve özel sermaye şirketlerinin kripto saklama hizmeti sunan şirketlerle çalışmasını engelleyebileceğini söyledi. Bahse aşina kaynaklar, 15 Şubat Çarşamba günü ABD SEC’in kripto firmalarının nitelikli koruyucular olmasını zorlaştıracak bir kural değişikliği önerebileceğini söyledi.

ethereum eth fiyat analizi yeni bir ath belirledi fiyat hedefleri neler

Nitelikli kripto saklayıcıları, müşterileri ismine kripto varlıkları tutma ve saklama lisansına sahiptir. Bloomberg’in 14 Şubat tarihli bir raporuna nazaran mevzuya aşina şahıslardan alıntı yapan menkul değerler düzenleyicisi, kripto şirketlerinin “nitelikli vasiler” olarak müşterileri ismine kripto varlıkları tutmasını zorlaştıracak bir teklif taslağı üzerinde çalışıyor. Kripto varlıklarını elinde tutabilmek için hedge fonları ve birtakım emeklilik fonları yetişmiş saklama hizmetlerini kullanmak zorundadır. Katılaşırsa, bu kural değişikliği, kripto ile ilgili kurumsal fonların fonlarını öbür bir yere taşımak zorunda kalacağı manasına gelebilir. Ayrıyeten, saklama hizmetleri sürpriz kontrolleri ve öteki denetimlerle karşı karşıya kalabilir.

Onay için çoğunluk oyu gerekli

Kaynaklar Bloomberg’e mümkün bir kural değişikliğinden bahsetseler de, kurumun bu düzenlemeler için isteyebileceği makul bir değişiklikten bahsetmediler. Doğruysa, bu SEC tarafından kriptonun daha geniş finansal sistem için oluşturduğu riskleri azaltmak için öbür bir atılım olabilir. SEC’in geri kalanının öneriyi resmi olarak oylayabilmesi için çoğunluk oyu – 5 üzerinden 3 oyu – gerekli olacak. Bu onaylanırsa, teklif gerektiğinde geri bildirim ile değiştirilecektir.

SEC Mango Markets Istismarcisini Sucluyor

SEC, Mart 2019’dan bu yana nitelikli bir kripto para ünitesi koruyucusu olmak için neyin gerekli olması gerektiğini tartışırken, hususa aşina olan şahıslar, ABD mali gözlemcisinin hangi spesifik değişiklikleri aradığının net olmadığını söylediler.

SEC’in odağında şu anda Paxos var

Reuters’in raporu, SEC’in yakında Wall Street yatırım danışmanlarının müşterilerine nasıl kripto saklama hizmeti sundukları konusunda peşine düşeceğini öne sürdü. Son günlerde SEC, kayıtsız menkul değer olarak ihraç ettiğine inandıkları Binance USD’nin (BUSD) stablecoin ihraççısı Paxos Trust ile uğraşıyor. Geçen yıl kripto alanındaki büyük patlamalardan sonra, düzenleyiciler giderek daha dikkatli hale geldi. Ayrıyeten SEC, kripto firmalarına karşı sert davranıyor.

whales gobbling spitting

Yakın tarihli bir örnek, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Kraken’in staking hizmetinin geçen hafta kapatılması. 2020’den bu yana son iki yılda SEC işçisi, kripto varlıklarının nitelikli koruyucuları olabilecek şahıslarla boğuşuyor. Kripto alanına yönelik son SEC baskısı, 2023 yılına sağlam bir başlangıcın akabinde Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerinin satış baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla piyasadaki hisleri çoktan azalttı.

Geri bildirimleri dikkate aldıktan sonra SEC, kural değişikliğini yine oylamak zorunda kalacak. SEC, bu hafta kripto para şirketlerinin müşterilerine sunabilecekleri hizmetleri etkileyebilecek yeni kural değişiklikleri önermeyi planladığı bildiriliyor. Bloomberg’in 14 Şubat tarihli raporuna nazaran “konuya aşina kişiler”den alıntı yapan menkul değerler düzenleyicisi, kripto şirketlerinin “nitelikli vasiler” olarak müşterileri ismine kripto varlıkları tutmasını zorlaştıracak bir teklif taslağı üzerinde çalışıyor. Bu da, bu tıp kripto şirketleriyle birlikte çalışan birçok hedge fonu, özel sermaye şirketini ve emeklilik fonunu etkileyebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar