Parapiyasasi.net
Yellen: ABD’nin temerrüde düşmesi ekonomik felakete yol açabilir
Yazar: -25 Nisan 2023
5

Yellen, Sacramento Büyükşehir Ticaret Odası’nın 51’inci “Başkentten Başkente” etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD iktisadının Kovid-19 salgını sonrası Lider Joe Biden idaresinde kaydettiği güzelleşmeden bahsetti.

Ülke iktisadının uzun vadede güçlü kalmasına yönelik yapılan yatırımlara işaret eden Yellen, Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında atılan adımların da Amerikalılar için jenerasyonlar uzunluğu sürecek ekonomik fırsat sunduğunu anlattı.

Yellen, son iki yılda kaydedilen ilerlemeyi tehdit edebilecek bir sorun olan “borç limiti” konusunda da değinerek, ABD Kongresinden borç limitini yükseltmesini yahut askıya almasını istediğini anımsattı.

ABD’nin 1789’dan bu yana tüm borçlarını vaktinde ödediğine ve bu durumun devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Yellen, “Borcumuzun temerrüde düşmesi ekonomik ve finansal bir felakete yol açar. Pek çok kişi işini kaybedebilir. Konut kredisi, araba kredisi ve kredi kartı ödemeleri artar ve Amerikan şirketleri kredi piyasalarının kötüleştiğini görür.” tabirlerini kullandı.

Yellen, ABD’nin temerrüde düşmesinin toplumsal güvenlik ödemelerini de güçleştireceğini vurgulayarak, temerrüdün uzun vadede borçlanma maliyetlerini kalıcı hale getireceğini söyledi.

Söz konusu “ekonomik felaketin” önlenebileceğini söz eden Yellen, “Çözüm kolay: Kongre borç limitini yükseltmek yahut askıya almak için oylama yapmalı ve son dakikaya kadar beklememelidir. Bunu başarmanın ülke başkanlarımızın temel sorumluluğu olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Borç limiti krizi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana bir hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin muhakkak harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında bir açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından telaş duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar