Parapiyasasi.net
Yellen: Bankacılık sistemi sağlamlığını koruyor
Yazar: -16 Mart 2023
9

ABD Hazine Bakanlığı, Yellen’ın ABD Senatosu’nun Finans Komitesi’nde 2024 mali yılı bütçe teklifine ait düzenlenecek oturumda yapacağı konuşmanın metnini paylaştı.

Konuşmasında bankacılık sistemindeki son gelişmelere ait değerlendirmelerde bulunan Yellen, hükümetin bu hafta bankacılık sistemine olan itimadı güçlendirmek için “kararlı ve güçlü” adımlar attığını anımsattı.

Yellen, iflas eden iki bankanın tüm mevduat sahiplerini korumak için ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Pazartesi sabahı müşteriler, mevduat hesaplarındaki tüm paraya erişerek maaşlarını ve faturalarını ödeyebildi.” tabirini kullandı.

Hissedarlar ve borçluların hükümet tarafından korunmadığına işaret eden Yellen, hiçbir vergi mükellefinin parasının ise kullanılmadığını yahut riske atılmadığını vurguladı. Yellen, mevduat müdafaasının bankalardaki fiyatlarla finanse edilen Mevduat Sigorta Fonu tarafından sağlandığını belirtti.

Fed’in de yeni bir borç tesisiyle bankacılık sistemine ek dayanak sağladığına dikkati çeken Yellen, bunun finans kurumlarının tüm mevduat sahiplerinin gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olacağını tabir etti.

Yellen, “Komite üyelerine, bankacılık sistemimizin sağlam kalmaya devam ettiği ve Amerikalıların gereksinim duyduklarında mevduatlarının orada olacağından emin olabileceği konusunda garanti verebilirim. Bu hafta atılan adımlar, mevduat sahiplerinin tasarruflarının inançta kalmasını sağlama kararlılığımızı göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar