Parapiyasasi.net
Yellen: Borç limitinde tahlilden umutluyum
Yazar: -13 Mayıs 2023
4

ABD’de borç limitinin artırılması için sonlu bir gelişme izlenirken, Hazine’nin başındaki isim tahlil için umutlu olduğunu açıkladı .

Japonya’da Reuters’a konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili görüşmelerin geçmişe kıyasla daha kuvvetli geçtiğini, lakin ABD’yi birinci temerrüdünün kıyısına getiren borç limiti ile ilgili açmazın tahlili konusunda umutlu kaldığını belirtti.

Yellen söyleşide önümüzdeki birkaç hafta içinde bahsin çözüleceğini kestirim ettiğini belirtti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde kıymetli harcama kesintilerinden yana tutum sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin makul harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından tasa duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar