Parapiyasasi.net
Yellen: Çinli yeni mevkidaşımla şimdi temasa geçmedim
Yazar: -12 Mayıs 2023
7

Biden idaresi yetkilileri dünyanın en büyük ikinci iktisadıyla tekrar temasa geçmek ve tansiyonları hafifletmek için çalışırken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Çin’deki mevkidaşı Başbakan Yardımcısı He Lifeng ile şimdi konuşmadığını söyledi.

Yellen, G-7 toplantılarının yapıldığı Japonya’nın Niigata kentinde Bloomberg ile yaptığı röportajda, “Yeni meslektaşımla şimdi bir temasım olmadı” dedi.

Açıklama, Lider Şi Jinping’in Mart ayında üçüncü iktidar devrinin başlamasıyla hükümetini yine düzenlemesinden bu yana ABD ve Çinli yetkililer ortasında üst seviye temasların yavaş ilerlediğini gösteriyor.

Yine de, son vakitlerde temasın arttığına dair işaretler var.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin’in üst seviye diplomatıyla iki gün boyunca görüştü. Beyaz Saray bu görüşmeyi “önemli ve yapıcı” olarak kıymetlendirdi.

Hazine Bakanı, hâlâ Pekin’e bir ziyaret ayarlamayı umduğunu söyledi.

Yellen “Oraya seyahat etmeyi umuyorum. Tarihin ne olduğunu söyleyemem. Gitmesi olası birkaç üst seviye Amerikalı yetkilimiz var ve onları uygun formda sıralamamız gerekiyor” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar