Parapiyasasi.net
Yellen: İklim değişikliği varlık bedellerinde düşüşe yol açabilir
Yazar: -08 Mart 2023
6

Bakan Yellen, Finansal İstikrar Nezaret Kurulu’nun İklimle İlgili Finansal Risk Müşavere Komitesi’nin birinci toplantısında yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin finansal tesirine dikkati çekti.

Net sıfır iktisadına gecikmeli ve sistemsiz bir geçişin finansal sistemde şoklara neden olabileceğini belirten Yellen, “İklim değişikliği ağırlaştıkça, doğal afetler ve artan sıcaklıklar finansal sistemde arka arda gelebilecek varlık bedellerinde düşüşe yol açabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yellen, bu tesirlerin varsayımsal olmadığına, halihazırda gerçekleştiğine işaret ederek, ABD’de son 5 yılda yıllık milyar dolarlık felaket sayısında, enflasyon dikkate alındıktan sonra bile 1980’lere kıyasla 5 kat artış olduğunu kaydetti.

California, Florida ve Louisiana üzere eyaletlerin son vakitlerde bilhassa şiddetli fırtınalar ve yangınlar gördüğünü belirten Yellen, ülkenin güneyindeki son yıkıcı kasırgaların ve batı kıyısında ağırlaşan fırtınaların iklim değişikliğinin nasıl hızlandığını hatırlattığını söz etti.

Yellen, bu felaketlerin bireyler ve aileler üzerindeki tesirine ek olarak ekonomik ve finansal tesirlerinin de kıymetli olduğunu vurguladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar