Parapiyasasi.net
Yellen, Kongre’yi harekete geçmeye çağırdı
Yazar: -27 Mayıs 2023
5

Yellen, borç limitine ait yeni bilgileri paylaşmak için ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye göndermek üzere bir mektup daha kaleme aldı.

Önceki mektuplarında bilgi geldikçe Kongre’yi güncellemeye devam edeceğini belirttiğini hatırlatan Yellen, “Mevcut en son datalara dayanarak, Kongre’nin borç limitini 5 Haziran’a kadar artırmaması yahut askıya almaması durumunda, Hazine’nin hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmek için yetersiz kaynaklara sahip olacağını iddia ediyoruz.” tabirine yer verdi.

Haziranın birinci iki gününde 130 milyar dolardan fazla planlı ödeme yapılacağını aktaran Yellen, bu ödemelerin Hazine’yi son derece düşük seviyede kaynakla bırakacağına işaret etti.

Yellen, 5 Haziran haftasında da iddiası 92 milyar dolarlık ödeme ve transfer yapılmasının planlandığını, bu nedenle Hazine’nin öngörülen kaynaklarının kelam konusu yükümlülükleri yerine getirmede yetersiz kalacağını kaydetti.

Olağanüstü tüm tedbirler alınıyor

Dün geçmişteki kimi borç limiti olaylarında uygulanan bir ek tedbirin kullanıldığının bilgisini veren Yellen, kalan kaynakların son derece düşük düzeyinin hükümetin temerrütten kaçınmak için mevcut tüm inanılmaz tedbirleri almasının gerektiğinin altını çizdi.

Yellen, borç limitinin askıya alınması yahut yükseltilmesi için son dakikaya kadar beklemenin iş ve Tüketici İtimadına önemli ziyanlar verebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini ve ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti çıkmazlarından öğrendiklerini anımsattı.

Haziran başında vadesi dolan menkul değerler için Hazine’nin borçlanma maliyetlerinin kıymetli ölçüde arttığının şimdiden görüldüğüne işaret eden Yellen, “Kongre borç limitini artırmayı başaramazsa, bu Amerikan aileleri için önemli zorluklara neden olur, global liderlik pozisyonumuza ziyan verir ve ulusal güvenlik çıkarlarımızı savunma hünerimiz hakkında soru işaretleri uyandırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yellen, “Kongre’yi mümkün olan en kısa müddette harekete geçerek ABD’nin prestijini müdafaaya çağırmaya devam ediyorum.” tabirini kullandı.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın mektubu, McCarthy’nin yanı sıra, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer ve Senato Azınlık Önderi Mitch McConnell’a gönderildi.

Analistler, Kongre’nin borç limitini 5 Haziran’dan evvel yükseltmemesinin finansal piyasaları sarsacak ve ABD iktisadını derin bir resesyona sürükleyecek bir temerrüdü tetikleyebileceğini belirtti.

Yellen daha evvel, borç limitine yönelik alınan tedbirlerin 1 Haziran’a kadar tükenebileceği ve ülkenin bu tarihten sonra nakit zahmeti çekebileceği ikazında bulunmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar